Naukowcy oceniają, że wariant Delta może być nawet dwukrotnie bardziej zaraźliwy od innych wariantów. Wiadomo też, że jest bardziej zjadliwy, gdyż jego zdolność do wniknięcia i namnożenia się w organizmie jest większa. W "The Guardian" Zoë Hyde, australijska epidemiolog z University of Western Australia szacuje, że "osoba zarażona wariantem Delta prawdopodobnie przekaże go około sześciu innym".

Co gorsza, w opinii naukowców wariant Delta jest dla Polski dużo większym zagrożeniem niż np. dla Wielkiej Brytanii. "Wariant Delta w Polsce może skutkować koniecznością ponownego lockdownu" – piszą wprost w opublikowanym 28 czerwca stanowisku członkowie zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Wpływ mają na to trzy czynniki: wysoka zaraźliwość Delty, otwarcie gospodarki i niski poziom pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19 (szczególnie osób z grup ryzyka). Według ostatnich danych z ourworldindata.org pełny cykl szczepienia ma za sobą niecałe 34 proc. Polaków. – 40 proc. spośród osób 80+ nie przyjęło szczepionki, nie zrobiło tego 30 proc. ludzi po 65. roku życia. Bardzo niepewna jest sytuacja, jeżeli chodzi najmłodszych dorosłych, którzy nie czują się zagrożeni. Tymczasem wiemy, że jeżeli młodzi przechodzą infekcję bezobjawowo (a mogą ją przechodzić wielokrotnie) i do tego nie szczepią się, to niestety ryzykują, że zostaną przekaźnikiem wszystkich kolejnych wariantów, na które nie będą odporni - mówi dr Aneta Afelt. – Jeżeli nie wyszczepimy się, jeżeli nie dotrzemy do osób, które są cyfrowo wykluczone – a więc do osób starszych, osób na prowincji, niepełnosprawnych intelektualnie czy fizycznie, to w tych warunkach niestety bardzo łatwo może się spełnić scenariusz czwartej fali jesienią.

Naukowcy zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN apelują o przestrzeganie siedmiu  zasad, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa i zapobiec czwartej fali zachorowań:

1. Na spotkania w dużych grupach umawiajmy się na zewnątrz. Unikajmy zamkniętych pomieszczeń i tłoku.

2. Wstrzymajmy się z uczestnictwem i organizacją spotkań do momentu aż wszyscy ich uczestnicy przejdą pełny cykl szczepienia.

3. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Nośmy maseczki w obecności osób niezaszczepionych lub jeśli nie mamy pewności, że wszyscy wkoło są zaszczepieni np. w sklepie, w pracy czy w czasie nabożeństwa.

4. Zadbajmy tego lata o pełne zaszczepienie siebie i swoich najbliższych. Obecnie szczepienia dostępne są dla wszystkich powyżej 12. roku życia. Aby powstrzymać transmisję wariantu Delta i uniknąć ponownego lockdownu, szczepienia dzieci i młodzieży powinny się odbyć przed powrotem uczniów do szkół.

5. Odpocznijmy i zadbajmy o swoje zdrowie psychiczne. Dobra kondycja i odporność psychiczna pozwolą skuteczniej poradzić sobie z czwartą falą pandemii.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

6. Z rozwagą wybierajmy kierunki wakacyjnych podróży, omijając miejsca, w których zaczęła rosnąć liczba zakażonych (aby uniknąć kłopotów z powrotem do domu), a przede wszystkim miejsca występowania wariantów wirusa o podwyższonej zakaźności.

7. W razie nawet niewielkich objawów jak najszybciej zgłaszajmy się na badania. Diagnostyka to niezbędny pierwszy krok do efektywnego monitorowania stanu epidemii, w tym także wykrycia i zwalczania pierwszych ognisk nowych wariantów wirusa.

Więcej