Mity na temat antybiotyków

Kiedy w 1928 roku Alexander Fleming odkrył penicylinę, nikt nie spodziewał się, że te leki zrewolucjonizują medycynę. Od tamtej pory stały się potężnym orężem w walce z chorobami zakaźnymi i uratowały miliony ludzi.

Publikacja: 19.10.2020 17:38

Mity na temat antybiotyków

Foto: Adobe Stock

mk

Chociaż większość ludzi wie, czym są antybiotyki, to wciąż funkcjonuje wiele mitów związanych z przyjmowaniem tych preparatów.

Jeśli czujesz się lepiej, możesz przestać brać antybiotyk

Mit. Antybiotyki należy stosować zawsze zgodnie ze schematem dawkowania. Pochopne zarzucenie leczenia antybiotykiem może sprawić, że infekcja bakteryjna nie zostanie wyleczona do końca. Co więcej w przypadku niepełnej antybiotykoterapii pojawia się ryzyko  uodpornienia bakterii na działanie antybiotyku.

Biorąc antybiotyki nie wolno pić alkoholu

Prawda. Po pierwsze - alkohol osłabia działanie większości antybiotyków. Po drugie - po kilku głębszych mogą nasilić się działania niepożądane antybiotyku ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zawroty głowy). Po trzecie - niektóre antybiotyki w połączeniu z alkoholem mogą wywołać tzw. reakcję disulfiramową, czyli nagromadzenie toksycznego metabolitu alkoholu - aldehydu octowego. To może prowadzić do uderzeń gorąca, skoków ciśnienia tętniczego i osłabienia.

Nie wolno popijać antybiotyków mlekiem, sokiem

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości przypadków nie powinno się popijać antybiotyków niczym innym, jak czystą wodą. To, czy antybiotyk można łączyć z mlekiem lub sokiem zależy od konkretnej substancji leczniczej. Niektóre z nich znacznie gorzej przyswajają się w obecności wapnia pochodzącego z nabiału (np. tetracykliny) czy tanin będących składnikiem herbaty. Zdarzają się jednak wyjątki, gdzie producent antybiotyku dopuszcza spożywanie antybiotyku z mlekiem lub sokiem. Tak jest w przypadku niektórych antybiotyków-zawiesin przeznaczonych dla dzieci, które dzięki temu są lepiej tolerowane przez najmłodszych. Informacji na ten temat należy zawsze szukać w ulotce dołączonej do opakowania.

Antybiotyki zabijają nie tylko szkodliwe bakterie, ale też te dobre

To zależy od spektrum działania konkretnego antybiotyku. Niektóre z nich mają wąskie spektrum - czyli zabijają wyłącznie kilka szczepów bakteryjnych, ale są również antybiotyki o tzw. szerokim spektrum działania - gdzie wachlarz bakterii, które zwalczają jest bardzo szeroki. Często, niestety, w tym wachlarzu znajdują się również szczepy bakterii wchodzących w skład naszej mikroflory.

Biorąc antybiotyki, trzeba przyjmować też środki osłonowe

Prawda, choć nie wszystkie antybiotyki wymagają stosowania dodatkowej osłony. Osłonę w postaci probiotyków doustnych powinno się stosować w przypadku leczenia antybiotykami o szerokim spektrum - amoksycyliną z kwasem klawulanowym, cyprofloksacyną, niektórymi cefalosporynami, metronidazolem, klindamycyną.

Został mi antybiotyk. Mogę go wziąć przy kolejnej chorobie

Mit. Ludzie bez wykształcenia medycznego nie są w stanie zdiagnozować u siebie samodzielnie infekcji bakteryjnej.  To, że w czasie poprzedniej infekcji pomógł nam konkretny antybiotyk, nie jest podstawą do tego, by stosować go ponownie przy kolejnym zachorowaniu. Nawet w sytuacji, gdy wydaje nam się, że przebiega ono podobnie do poprzedniego.

Więcej: Onet

Chociaż większość ludzi wie, czym są antybiotyki, to wciąż funkcjonuje wiele mitów związanych z przyjmowaniem tych preparatów.

Jeśli czujesz się lepiej, możesz przestać brać antybiotyk

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego