Sputnik V był pierwszą na świecie szczepionką, która została dopuszczona do powszechnego użycia. Rosyjski regulator podjął taką decyzję przed trzecią fazą testów klinicznych co wzbudziło wątpliwości wśród przedstawicieli świata nauki.

Teraz testy kliniczne mają wykazywać - jak przekonują twórcy szczepionki - że jej skuteczność wynosi 95 proc. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że wśród osób, którym zaaplikowano szczepionkę, pojawiają się przypadki zakażeń koronawirusem.

Obecne kalkulacje dotyczące skuteczności szczepionki mają charakter wstępny - zebrano je po 42 dniach od podania uczestnikom testów pierwszej dawki szczepionki - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Zdrowia, Instytut Badawczy Gamaleja i rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich.

W komunikacie nie ma informacji na podstawie jakiej liczby wykrytych u uczestników testów zakażeń dokonano kalkulacji skuteczności szczepionki.

Jedna dawka Sputnik V, rosyjskiej szczepionki na koronawirusa, ma na rynki zagraniczne być sprzedawana w cenie poniżej 10 dolarów. Szczepionkę należy podawać w dwóch dawkach.

W poniedziałek o rozpoczęciu testowania szczepionki Sputnik V poinformowały Węgry - pierwszy europejski kraj, który otrzymał szczepionkę z Rosji.