Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przestrzegaja przed lekceważeniem pierwszych objawów Covid-19.

Zauważają, że większość pacjentów reaguje na niepokojące objawy i od razu dzwoni do lekarza zadając szczegółowe pytania i prosząc o skierowanie na testy.

Jest jednak druga grupa - osoby, które lekceważąc objawy nastawiają się na "przechodzenie" choroby albo leczą się na własna rękę  i po pomoc zgłaszają się często za późno.

Tacy pacjenci tłumaczą często, że chcieli uniknąć kwarantanny, izolacji, a w końcu - testu.

"Taka postawa w ciągle szalejącej pandemii jest niedopuszczalna Wczesne wykrycie i potwierdzenie zakażenia jest kluczowym punktem w całym procesie terapii i zdrowienia"- piszą w komunikacie lekarze z PPOZ.

Przypominają też, że unikanie testów w sytuacji pandemii jest karalne. I nie tylko chodzi o to, że kara za takie zachowanie może sięgnąć nawet 30 tys. zł, ale także o odpowiedzialność społeczną.

Narażanie innych na ciężką chorobę, a w konsekwencji śmierć jest skrajnym przejawem egoizmu - mówią lekarze PPOZ. - O przeżyciu, a także łagodniejszym przebyciu choroby wywołanej COVID-19, decyduje szybkie rozpoznanie i w porę rozpoczęta terapia.

Podkreślają, że wirus szybko mutuje i zakażenie daje wciąż nowe, nietypowe objawy: silne bóle mięśni, łydek, pleców, bóle głowy, gałek ocznych, ostatnio też bóle jąder u mężczyzn. Po kilku dniach pojawia się stan podgorączkowy, chrypka, duszność.

- Natychmiast zgłaszamy się do lekarza, izolujemy od innych, odpoczywamy, zażywamy witaminy. Już na samym początku robimy wszystko, żeby zahamować rozwój wirusa w organizmie. Gdy jest za późno nie działa ani osocze, ani leki antywirusowe, ani respirator, spod którego wielu pacjentów, niestety, nigdy już nie wraca - mówi prezes PPOZ Bożena Janicka.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ