Pierwsze objawy choroby Alzheimera można dostrzec w oczach

„Można zajrzeć bezpośrednio do układu nerwowego, patrząc na dno oka, w kierunku nerwu wzrokowego i siatkówki” - twierdzi dr Christine Greer, dyrektor ds. edukacji medycznej w Instytucie Chorób Neurodegeneracyjnych w Boca Raton na Florydzie. I przedstawia wyniki najnowszych badań.

Publikacja: 27.03.2023 15:15

Pierwsze objawy choroby Alzheimera można dostrzec w oczach

Foto: Adobe stock

Najnowsze badania pokazują, że oko może pomóc w diagnozowaniu choroby Alzheimera, zanim pojawią się objawy.

„Choroba Alzheimera zaczyna się w mózgu dziesiątki lat przed pierwszymi objawami utraty pamięci” – powiedział dr Richard Isaacson, neurolog zajmujący się zapobieganiem chorobie Alzheimera z Instytutu Chorób Neurodegeneracyjnych w Boca Raton. "Jeśli lekarze będą w stanie zidentyfikować chorobę w jej najwcześniejszych stadiach, ludzie będą mogli dokonywać wyborów zdrowego stylu życia i kontrolować swoje modyfikowalne czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca” – dodał Isaacson.

Czytaj więcej

Leqembi, nowy lek na chorobę Alzheimera

Jak wcześnie możemy zobaczyć oznaki pogorszenia funkcji poznawczych? Aby się tego dowiedzieć zbadano tkankę  pobraną z siatkówki i mózgów 86 osób z różnym stopniem upośledzenia.

„Nasze badanie jest pierwszym, które dostarcza dogłębnych analiz profili białkowych oraz molekularnych, komórkowych i strukturalnych skutków choroby Alzheimera w siatkówce ludzkiego oka oraz tego, w jaki sposób odpowiadają one zmianom w mózgu i zmianom funkcji poznawczych” – powiedziała główna autorka badania Maya Koronyo-Hamaoui, profesor neurochirurgii i nauk biomedycznych w Cedars-Sinai w Los Angeles. „Te zmiany w siatkówce korelowały ze zmianami w częściach mózgu zwanych korą śródwęchową i skroniową, ośrodkiem pamięci, nawigacji i postrzegania czasu” – dodała.

Badacze pobierali próbki siatkówki i tkanki mózgowej przez 14 lat od 86 ludzkich dawców z chorobą Alzheimera i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Według autorów badania jest to największa grupa próbek siatkówki, jaką kiedykolwiek zbadano.

Naukowcy porównali następnie próbki od dawców z normalnymi funkcjami poznawczymi z próbkami dawców z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i osobami z bardziej zaawansowaną postacią choroby Alzheimera.

Badanie, opublikowane w lutym w czasopiśmie Acta Neuropathologica, wykazało znaczny wzrost beta-amyloidu, kluczowego markera choroby Alzheimera, u osób zarówno z chorobą Alzheimera, jak i wczesnymi zaburzeniami funkcji poznawczych. Badanie wykazało, że komórki mikrogleju zmniejszyły się o 80 proc. u osób z problemami poznawczymi. Komórki te są odpowiedzialne za naprawę i utrzymanie innych komórek, w tym usuwanie beta-amyloidu z mózgu i siatkówki.

Znaleziono też markery stanu zapalnego, które mogą być równie ważnym markerem postępu choroby. „Odkrycia były również widoczne u osób bez lub z minimalnymi objawami poznawczymi, co sugeruje, że te nowe testy wzroku mogą być bardzo pomocne we wczesnej diagnozie Alzheimera” - mówi dr Richard Isaacson.

Badacze odkryli większą liczbę komórek odpornościowych ściśle otaczających płytki amyloidu beta, a także inne komórki odpowiedzialne za stany zapalne oraz śmierć komórek i tkanek. Badanie wykazało, że zanik tkanek i stan zapalny w komórkach na skrajnych obrzeżach siatkówki były najlepszym wyznacznikiem dla rozpoznania.

„Te odkrycia mogą doprowadzić do opracowania technik obrazowania, które pozwolą nam wcześniej i dokładniej diagnozować chorobę Alzheimera i monitorować jej postęp w sposób nieinwazyjny, poprzez oko” - skomentował wyniki badań dr Isaacson.

Diagnostyka i terapie
HMPV: najgroźniejszy z nieznanych powszechnie wirusów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Diagnostyka i terapie
Pierwszy pacjent w Polsce oficjalnie chory przez smog
Diagnostyka i terapie
Biotechnologia kluczem do rozwoju
Diagnostyka i terapie
Herbata, jabłka i jagody mogą zapobiegać utracie pamięci
Diagnostyka i terapie
Po 1 lipca do psychologa nadal bez skierowania
Diagnostyka i terapie
Anna Saładonis, pacjentka: Pomyślałam, że jestem następna