23 stycznia L'Institut de Cardiologie de Montréal (ICM) opublikował wyniki badań przeprowadzonych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej i Afryce Południowej na 4488 pacjentach, w tym 4159 z dodatnim wynikiem Covid-19. Z badań wynika, że kolchicyna może istotnie zredukować ryzyko poważnych powikłań koronawirusa.

Kolchicyna jest znanym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu dny moczanowej (zapalenie stawów) i chondrokalcynozy (dny rzekomej), a także ostrego zapalenia osierdzia. Lek ten jest natomiast przeciwwskazany w przypadkach ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek lub w połączeniu z antybiotykami z rodziny makrolidów.

Zdaniem kanadyjskich naukowców pojawia się kolejna nadzieja na lek, który pomoże walczyć z powikłaniami wywołanym przez koronawirusa, a także może zmniejszyć zachorowalność na Covid-19 i śmiertelność tej choroby. W jaki sposób? Głównie poprzez zapobieganie „burzy cytokinowej". Covid-19 wywołuje zespół uwalniania cytokin zwany burzą cytokinową, która jest gwałtowną reakcją systemu immunologicznego na infekcję wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Burza cytokinowa może być przyczyną wielu poważnych powikłań, w szczególności wystąpienia ostrej niewydolności układu oddechowego, co  w konsekwencji może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i śmierci.

Badania ColCorona są na razie w dość wczesnej fazie, ale dotychczasowewyniki, jak twierdzą naukowcy z ICM są bardzo obiecujące.