- Nie możemy sobie pozwolić na to, by znów dać się zaskoczyć - napisał współzałożyciel Microsoftu wraz z żoną w corocznym liście.

- Groźba kolejnej pandemii zawsze będzie wisiała nad naszymi głowami - chyba że świat podejmie kroki, by temu zapobiec - ocenili.

Zdaniem Gatesów sposobem na uniknięcie takich problemów, jak przy Covid-19, jest traktowanie tego na tyle poważnie, jak groźba wojny.

- Powstrzymanie następnej pandemii będzie wymagało wydania dziesiątków miliardów dolarów rocznie - to duża inwestycja, ale pamiętajmy, że szacuje się, że pandemia Covid-19 będzie kosztować świat 28 bilionów dolarów - ocenili.

- Świat musi wydać miliardy, aby zaoszczędzić biliony (i zapobiec milionom zgonów) - przekonują.

Gates podniósł alarm w sprawie ryzyka globalnej pandemii na konferencji TED w 2015 roku. Obecnie opowiada się za stworzeniem zespołu około 3000 w pełni wyszkolonych, profesjonalnych "strażaków" pandemicznych dostępnych w stałej gotowości.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów zainwestowała już 1,75 miliarda dolarów na walkę z pandemią koronawirusów, a także promuje i finansuje projekty szczepień w krajach rozwijających się.