- Wiemy, że niektóre warianty zwiększają transmisję (koronawirusa). Jest też coraz więcej danych wskazujących, że niektóre warianty, wariant B 1.1.7, mogą prowadzić do większej śmiertelności i musimy ustalić jak szczepionki będą działać wobec tych wariantów - powiedziała Walensky w rozmowie z MSNBC.

- Musimy bazować na nauce, dowiadujemy się więcej i więcej o tym czy środki ochrony zdrowia publicznego, noszenie masek, zachowywanie dystansu będzie w pełni skuteczne przeciwko tym wariantom, ale mamy wszelkie powody uważać, że tak jest - dodała.

Walensky podkreśliła, że w USA badanych jest coraz więcej osób zakażonych nowymi wariantami koronawirusa - i okazuje się, iż osoby te zazwyczaj nie noszą masek i nie stosują dystansu społecznego.

- Z tego co dziś wiemy wynika, że te (warianty) prawdopodobnie będą wybaczać mniej osobom, które nie stosują się do wytycznych (mających na celu zwiększenie dystansu społecznego - red.) - podkreśliła dyrektor CDC.

Wariant koronawirusa B 1.1.7 wykryto jak dotąd w ponad 30 stanach. Ostatnio przypadek zakażenia tym wariantem wirusa potwierdzono w Kansas.

Tzw. brytyjski wariant koronawirusa ma być odpowiedzialny za wzrost liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Portugalii.