Od 12 lipca w Izraelu osobom z obniżoną odpornością podaje się trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. Wśród uprawnionych do otrzymania trzeciej dawki osób są m.in. osoby po transplantacjach. Wcześniejsze badania wykazały, że znaczący procent tych osób nie wytworzyła przeciwciał po otrzymaniu pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

Teraz badacze sprawdzili jak na otrzymanie trzeciej dawki zareagowały osoby, które przeszły przeszczep. Osoby, którym przeszczepiono serca, płuca i nerki wytwarzały przeciwciała niemal dwa razy częściej po otrzymaniu trzeciej dawki, podczas gdy ilość przeciwciał, jakie pojawiły się u osób po przeszczepie wątroby zwiększyła się po trzeciej dawce o jedną trzecią.

73 proc. osób po przeszczepie, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki, wytworzyło przeciwciała - podczas gdy po pierwszych dwóch dawkach odsetek ten wynosił 35 proc. - podaje dr Ruthi Rachmimov.

Wśród osób po przeszczepie płuc przeciwciała wytworzyło po trzeciej dawce 33 proc. (po pierwszych dwóch dawkach - 18 proc.).

U osób po przeszczepie serca po trzeciej dawce przeciwciała pojawiły się u 58 proc. (po pierwszych dwóch dawkach - u 31 proc.).

Spośród osób, które przeszły przeszczep wątroby, przeciwciała po trzeciej dawce wytworzyło 71 proc. (po pierwszych dwóch dawkach - 47 proc.).

- Te dane wskazują, że trzecia dawka działa - podkreśla dr Rachmimov.