Morele nie zapłaci gigantycznej kary za wyciek danych. NSA obciążył UODO

Sklep internetowy Morele.net nie zapłaci prawie 3 mln zł kary za wyciek danych, do którego doszło w 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny zobowiązał natomiast Urząd Ochrony Danych Osobowych do zwrócenia portalowi 65 tys. zł za kosztów postępowania.

Publikacja: 29.03.2023 12:02

Morele nie zapłaci gigantycznej kary za wyciek danych. NSA obciążył UODO

Foto: Adobe Stock

O prawomocnym wyroku NSA, który zapadł w lutym 2023 r., informuje serwis Niebezpiecznik.pl, który ujawnił  ogromny wyciek danych w Morele.net w listopadzie 2018 r.

Klienci tego sklepu informowali, że tuż po zakupach w e-sklepie, otrzymywali fałszywe SMS-y. Sklep początkowo zaprzeczał, jakoby doszło do wycieku z jego baz danych, lecz w końcu przyznał, że miało miejsce włamanie i skradziono numery telefonów klientów. Co gorsza, miesiąc później na Wykopie rzekomy włamywacz chwalił się, że ukradł także ich numery PESEL oraz skany dowodów osobistych.

Na początku 2019 r. serwis Niebezpiecznik informował, że dane z bazy Morele.net są wykorzystywane jako wielka książka telefoniczna Polaków, a pozyskiwane z niej numery są używane do prześladowania niewinnych osób.

We wrześniu 2019 r. Prezes Urząd Ochrony Danych Osobowych nałożył na Morele.net rekordową wówczas karę 2,8 mln zł za nienależytą ochronę danych osobowych przeszło 2,2 mln swych klientów. Sklep nie zgodził się decyzją UODO, więc sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Tam Morele zażądało skierowania do Trybunału Sprawiedliwości UE pytań prejudycjalnych, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że nie ma do tego podstaw i utrzymał karę.

Czytaj więcej

2,8 mln zł kary dla Morele.net od UODO to przestroga dla firm handlujących w internecie

Sklep złożył więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok zapadł 9 lutego. NSA uznał, że skarga kasacyjna ma usprawiedliwione podstawy, choć nie we wszystkich kwestiach zgodził się z argumentacją Morele. W ocenie NSA sam skutek, czyli włamanie, nie jest dowodem na to, że administrator danych nie dochował odpowiednich standardów. NSA wytknął też WSA, że nie zlecił sporządzenia opinii biegłego, choć domagał się tego ukarany sklep. WSA uznał, że wystarczajacy jest materiał dowodowy zebrany przez Prezesa UODO. To ograniczało prawo sklepu do obrony. NSA zauważył też, że uzasadnienie decyzji PUODO było zbyt lakoniczne.

- W takim stanie rzeczy należy poddać w wątpliwość, czy organ – w dacie wydania zaskarżonej decyzji – posiadał własną wiedzę specjalistyczną, pozwalającą na ocenę odpowiedniości środków technicznych i organizacyjnych w działalności gospodarczej o tak dużej skali. W ocenie sądu kasacyjnego o posiadaniu takiej wiedzy specjalistycznej, niezbędnej do zastąpienia opinii biegłego własnymi ustaleniami, nie przesądza samo twierdzenie organu administracji - uznał NSA i uchylił zaskarżony przez Morele wyrok WSA oraz decyzję Prezesa UODO. Zasądził też od Prezesa UODO na rzecz Morele.net 65 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

sygn. akt III OSK 3945/21

Czytaj więcej

Wysoka kara za naruszenia zasady poufności danych osobowych - decyzja UODO
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach