Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.02.2018 10:39 Publikacja: 12.02.2018 09:51
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Najważniejszym rynkiem dla polskich firm dalej pozostają Niemcy, do których eksport wart był 55,8 mld euro i zwiększył się w ujęciu rocznym o 10,3 proc. Udział Niemiec w całości polskiego eksportu wyniósł 27,4 proc., tyle samo, co rok wcześniej. W handlu z Niemcami utrzymujemy wysokie dodatnie saldo, które w ub. roku wyniosło 8,9 mld euro, w porównaniu do 8,4 mld euro w roku poprzednim.
W pierwszej dziesiątce kluczowych odbiorców najwyższą dynamikę wzrostu odnotowano w przypadku Stanów Zjednoczonych: 26,6 proc., choć eksport do tego kraju wciąż pozostaje stosunkowo niewielki – w ub. roku wyniósł 5,5 mld euro. Mocno zwiększył się także eksport do Rosji – o 18,5 proc. do wartości 6,2 mld euro.
Wyniki eksporterów poprawiły się w 2017 roku na wszystkich najważniejszych rynkach. Sprzedaż do Czech – to drugi dla Polski eksportowy rynek - wyniosła 13 mld euro i zwiększyła się r/r o 7,4 proc., natomiast do Wielkiej Brytanii wzrosła o 5,5 proc. także do 13 mld euro. Eksport do dwóch kolejnych w rankingu krajów – Francji i Włoch wyniósł odpowiednio 11,4 mld euro oraz 10 mld euro rosnąc o 12,5 oraz 13,3 proc.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas