Inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od siedmiu lat. We wrześniu tego roku ceny były o 2,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Taki poziom inflacji w Niemczech odnotowano ostatnio w 2011 roku – podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Podrożała przede wszystkim energia. Najbardziej wzrosły ceny oleju opałowego (o 35,6 proc.) i paliw (średnio o 13 proc.). Olej napędowy podrożał o ponad 17 proc., a benzyna wysokooktanowa o prawie 12 proc.

Czytaj także: Kłopoty na rynku pracy. Niemcy zabiorą nam Ukraińców

Droższa żywność

Wzrost cen dotyczy także żywności, która przeciętnie zdrożała o prawie 3 proc. Ceny warzyw poszybowały już o 12 proc. w górę. Za nabiał Niemcy płacą o ok. 3,5 proc. więcej niż przed rokiem, a za owoce niecałe 3 proc.- wynika z oficjalnych statystyk.

Mniej dramatycznie – bo o 1,5 proc. – wypadł wzrost czynszu, który stanowi około jedną piątą wydatków niemieckich rodzin. W podobnym stopniu podrożały też usługi.

Ceny w górę, odsetki w dół

Od miesięcy inflacja w Niemczech utrzymuje się na stałym poziomie. Wrzesień był już piątym miesiącem z rzędu, w którym stopa inflacji przekroczyła 2 proc. Europejski Bank Centralny (EBC) chce, by w średniej perspektywie czasowej inflacja w całej strefie euro wynosiła 2 proc. Ponieważ ceny od pewnego czasu rosną, EBC obiecał zatrzymać do końca roku kontrowersyjny skup papierów wartościowych.

Stopy procentowe w strefie euro mają jednak pozostać co najmniej do lata 2019 roku na rekordowo niskim poziomie. Wielu, którzy trzymają swoje oszczędności na lokatach terminowych, traci pieniądze na wskutek wzrostu inflacji.