Czuć poprawę w europejskim przemyśle. Wskaźnik PMI najwyżej od pół roku

Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 47,6 pkt w grudniu do 47,9 pkt w styczniu. Wciąż sugeruje on recesję, ale jest najwyżej od pół roku.

Publikacja: 24.01.2024 10:49

Czuć poprawę w europejskim przemyśle. Wskaźnik PMI najwyżej od pół roku

Foto: Adobe Stock

PMI dla przemysłu eurolandu wzrósł w tym czasie z 44,4 pkt do 46,6 pkt, czyli do najwyższego poziomu od 10 miesięcy. Średnio oczekiwano, że wyniesie on tylko 44,8 pkt. Wskaźnik koniunktury dla sektora usług strefy euro spadł jednak z 48,8 pkt do 48,4 pkt, podczas gdy prognozowano jego wzrost do 49 pkt. Każdy odczyt PMI poniżej poziomu 50 pkt wskazuje na recesję w danej branży.

- Pozytywne zmiany są widoczne w takich wskaźnikach jak produkcja, zatrudnienie i nowe zamówienia. Szczególnie eksport odgrywa kluczową rolę w tej poprawie, wskazując na lepsze warunki niż w końcówce zeszłego roku. W sektorze usług, spadek aktywności jest obecnie umiarkowany i wpisuje się w trendy obserwowane w czwartym kwartale. Coraz więcej spółek aktywnie powiększa jednak swoją siłę roboczą, co sygnalizuje optymizm na rynku — twierdzi Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Banku, czyli instytucji uczestniczącej w tworzeniu sondaży PMI.

Czytaj więcej

Minister finansów wybrał następcę Jacka Kurskiego w Banku Światowym

W Niemczech, czyli największej gospodarce eurolandu, przemysłowy PMI wzrósł z 43,3 pkt do 45,4 pkt, a oczekiwano jego wzrostu tylko do 43,7 pkt. Wskaźnik dla branży usługowej spadł jednak z 49,3 pkt do 47,6 pkt. Prognozowano jego zwyżkę do 49,5 pkt. Francuski przemysłowy PMI wzrósł natomiast z 42,1 pkt do 43,2 pkt, a spodziewano się wzrostu do 42,5 pkt. Usługowy PMI dla Francji zniżkował z 45,7 pkt do 45 pkt, a spodziewano się zwyżki do 46 pkt.

- Niemcy doświadczyły słabego początku roku. Aktywność w sektorze usług nie tylko spadała już czwarty miesiąc z rzędu, ale również jej spadek przyspieszył. Przemysł pozostawał na terytorium recesyjnym już przez 19. miesiąc z rzędu, ale dekoniunktura była tam mniejsza — wskazuje de la Rubia. 

Tymczasem niemiecki instytut Ifo obniżył prognozę wzrostu PKB dla Niemiec na 2024 r. z 0,9 proc. do 0,7 proc.

Dane gospodarcze
EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dane gospodarcze
Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej
Dane gospodarcze
Inflacja na Ukrainie hamuje. Jest najniższa od czterech lat
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dane gospodarcze
Inflacja poniżej oczekiwań, ale wciąż zbyt wysoka