Obniżki stóp procentowych już w tym roku? Adam Glapiński: Mam taką nadzieję

Stopy procentowe mogą zacząć spadać jeszcze w tym roku - uważa prezes NBP Adam Glapiński. - Mam nadzieję, że proces obniżania inflacji będzie postępował - powiedział w rozmowie z ISBNews.

Publikacja: 26.05.2023 08:13

Adam Glapiński, prezes NBP

Adam Glapiński, prezes NBP

Foto: Bloomberg

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej ma nadzieję, że w IV kwartale tego roku będą możliwe obniżki stóp procentowych, jeśli pojawi się pewność, że inflacja będzie opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego.

Czytaj więcej

Adam Glapiński policzył koszt obietnic wyborczych PiS i PO

"Wysoki poziom stóp procentowych NBP nadal działa antyinflacyjnie, a siła oddziaływania rośnie. Jeśli chodzi o przyszłe decyzje NBP, to wszystko zależy od tego, co będzie się działo z inflacją i koniunkturą. Mam nadzieję, że proces obniżania inflacji będzie postępował i bardzo szybko, jeszcze w ostatnim kwartale tego roku możliwe będą obniżki stóp, które ulżą zadłużonym kredytobiorcom oraz będą wspierać wzrost gospodarczy” - powiedział Glapiński podczas wystąpienia wideo dla telewizji Republika. Prezes NBP podkreślił, że „będzie to możliwe jedynie i tylko wtedy, gdy będziemy mieli pewność inflacja będzie opanowana i spada w kierunku celu inflacyjnego NBP". Adam Glapiński dostał nagrodę telewizji za „konsekwentne dbanie o wartość polskiego pieniądza”.

Czytaj więcej

Glapiński: Wciąż bliżej nam do rozmowy o podwyżce niż obniżce stóp procentowych

Adam Glapiński powiedział, że "inflacja wyraźnie obniża się i zgodnie z naszymi prognozami wyraźnie spadnie do końca roku".

"Inflacja w Polsce spada i będzie spadać, co wynika z wygasania wcześniejszych globalnych szoków oraz ze światowej dekoniunktury, a także polityki pieniężnej NBP. […] Oczekujemy, że ze względu na spadek inflacji zagranicą, obniży się dynamika cen importowanych towarów, usług czy komponentów do produkcji" - dodał.

Czytaj więcej

Obniżki stóp coraz bliżej. RPP zdecyduje się przed wyborami?

"Dezinflacji będzie w Polsce będzie sprzyjać również spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej. Mamy osłabioną koniunkturę globalną i krajową oraz obniżanie się inflacji. To wskazuje, że nasze decyzje były słuszne. Po bardzo silnym zacieśnieniu polityki pieniężnej wstrzymaliśmy cykl podwyżek, by nie wpędzić polskiej gospodarki w głęboką recesję i nie sprowadzić na społeczeństwo polskie wysokiego bezrobocia. Wybraliśmy ścieżkę stopniowej dezinflacji" - zapewnił prezes banku centralnego.

RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie – przypomina ISBNews.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Dane gospodarcze
Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło
Dane gospodarcze
Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz
Dane gospodarcze
Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dane gospodarcze
Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej
Dane gospodarcze
Wysokie ceny biją młodych po kieszeni