Produkcja spada. Mniej zaległości, mniej pracowników

Produkcja w polskim przemyśle przetwórczym zmalała w listopadzie po raz siódmy z rzędu. Wobec słabnącego popytu, firmy próbują zmniejszać zapasy i zatrudnienie.

Publikacja: 01.12.2022 10:08

Produkcja spada. Mniej zaległości, mniej pracowników

Foto: Adobe Stock

Taki obraz sytuacji w polskim przemyśle przetwórczym maluje PMI, wskaźnik bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki około 250 przedsiębiorstw.

Jak podała w czwartek firma S&P, w listopadzie PMI wzrósł do 43,4 pkt z 42 pkt w październiku i 43 pkt we wrześniu. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści spodziewali się przeciętnie nieco mniejszego odbicia, do 42,8 pkt.

Pomimo zwyżki, PMI pozostaje zdecydowanie poniżej 50 pkt, co teoretycznie oznacza, że koniunktura w przemyśle przetwórczym pogorszyła się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dystans od tej granicy to miara tempa tego pogorszenia. W tym świetle recesja w przemyśle, trwająca już od siedmiu miesięcy, jest wciąż głęboka. Od wakacji PMI stale utrzymuje się w okolicy 41-43 pkt., gdzie poprzednio był wiosną 2020 r.

Za dobrą wiadomość uznać można to, że jak dotąd tzw. twarde dane dotyczące kondycji przemysłu nie potwierdzały tej zapaści. W środę GUS podał, że w III kwartale wartość dodana w przemyśle po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się realnie (w cenach stałych) o 1,9 proc. w stosunku do II kwartału, gdy z kolei zmalała o 0,3 proc. W stosunku do poprzedniego roku wartość dodana w przemyśle zwiększyła się o 9,6 proc. To jeden z najlepszych wyników ostatnich lat.

Do sektora przemysłowego zaliczana jest branża górnicza oraz energetyczna, które przeżywają rozkwit. PMI mierzy koniunkturę w samym przetwórstwie przemysłowym. Ale i tam, w świetle danych GUS, recesji nie ma. W październiku produkcja sprzedana w przemyśle przetwórczym zwiększyła się o 9,3 proc. rok do roku, po zwyżce o 11 proc. we wrześniu. To wyniki lepsze niż w całym sektorze przemysłowym.

PMI obliczany jest na podstawie odpowiedzi menedżerów firm na pytania dotyczące zmian (w stosunku do poprzedniego miesiąca) produkcji, wartości zamówień, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów. Z najnowszej ankiety wynika, że w listopadzie ponownie więcej firm zgłosiło spadek wolumenu zamówień, zarówno krajowych, jak i eksportowych, niż jego wzrost. To z kolei wymusiło ograniczenie produkcji, ale też zatrudnienia. Spadek liczby pracujących w przetwórstwie znajduje też odzwierciedlenie w danych GUS.

Pomimo ograniczenia produkcji i zatrudnienia, firmy zgłosiły szósty z rzędu spadek zaległości produkcyjnych. O ile to możliwe, starały się realizować zamówienia z zapasów, zmniejszając zakupy komponentów i materiałów. Aktywność zakupowa zmalała najbardziej od kwietnia 2020 r. W rezultacie, szósty miesiąc z rzędu malały zapasy firm.

W PMI odnaleźć można również sygnały spadku inflacji. Firmy zgłosiły najmniejszy od ponad dwóch lat wzrost kosztów. Nie zapobiegło to jednak dalszym podwyżkom cen wyrobów gotowych.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dane gospodarcze
Rynek pracy w USA wciąż mocno rozgrzany
Dane gospodarcze
Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło
Dane gospodarcze
Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz
Dane gospodarcze
Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień
Dane gospodarcze
Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej