W piątek GUS oszacował wstępnie, że PKB Polski powiększył się w II kwartale o 3,1 proc. rok do roku, po wzroście o 3,0 proc. w I kwartale. Dane te sugerują, że spowolnienie wzrostu z początku roku (w IV kwartale PKB urósł o 4,3 proc.), które ekonomiści początkowo uważali za przejściowy efekt zastoju w inwestycjach współfinansowanych z funduszy UE, przedłuża się.
Po piątkowych danych stało się jasne, że wzrost PKB w tym roku o 3,8 proc., który rząd zapisał w ustawie budżetowej, jest nieosiągalny.
W poniedziałek, w comiesięcznej analizie stanu gospodarki, Ministerstwo Rozwoju przyznało, że wzrost PKB będzie w tym roku niższy. Wynieść ma 3,5 proc.
Ta prognoza wciąż jednak jest dość optymistyczna. Ekonomiści przeciętnie spodziewają się, że PKB Polski powiększy się w tym roku o 3,3-3,4 proc.
- Naszym zadaniem polska gospodarka w 2016 r. urośnie o 3,2 proc., a zatem jeszcze mniej niż zakłada zrewidowana w dół prognoza resortu rozwoju. Aby osiągnąć 3,5-proc. dynamikę rozwoju, polska gospodarka musiałaby w II połowie roku rosnąć w tempie ok. 4,0 proc., co naszym zdaniem jest nadmiernie optymistycznym założeniem – napisali w poniedziałkowym raporcie ekonomiści Plus Banku.