Reklama

Lepsze nastroje biznesu i konsumentów

Szefowie polskich firm lepiej oceniają sytuację swojego biznesu i Polski niż miesiąc i rok temu. Lepsze nastroje mają też konsumenci

Publikacja: 23.04.2010 12:38

Koniunktura poprawiła się zarówno w przetwórstwie przemysłowym (wzrost do plus 10 z plus 7 w marcu), budownictwie (wzrost do plus 2 z minus 6 w marcu), jak i handlu detalicznym (wzrost do plus 6 z plus 3).

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w kwietniu oceniany pozytywnie, lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu 2009 r. Wpływają na to korzystne, lepsze od formułowanych przed miesiącem bieżące oceny portfela zamówień i produkcji - podał GUS.

Lepiej swoją pozycje rynkową oceniały też firmy budowlane. Znacznie poprawiły się, mimo to nadal pesymistyczne, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są optymistyczne i lepsze od formułowanych przed miesiącem.

Także handlowcy mają nadzieję na nieco wyższa sprzedaż detaliczną. Przyznają, że zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, ale utrzymują się pesymistyczne prognozy w tym zakresie.

W kwietniu oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup, z wyjątkiem edukacji, działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, są lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – w porównaniu z kwietniem zeszłego roku oceny te są znacznie bardziej korzystne.

Reklama
Reklama

Ogólny klimat koniunktury oceniany wciąż źle w edukacji, transporcie i gospodarce magazynowej, jednak w obu tych sekcjach oceny są mniej pesymistyczne od tych sprzed roku.

Wyraźnie poprawiły się nastroje konsumentów, choć wciąż jest więcej pesymistów, to jednak bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął minus 17,1 procent, o 2,1 punktu procentowego lepiej niż w poprzednim kwartale i o 8,1 punktu procentowego lepiej niż rok wcześniej.

Dane gospodarcze
Inflacja w listopadzie 2025 r. wyniosła 2,5 proc. Idealnie w celu NBP
Dane gospodarcze
Brytyjska gospodarka hamuje. PKB niespodziewanie na minusie
Dane gospodarcze
Podzielony Fed znów tnie stopy. Co dalej z polityką monetarną USA?
Dane gospodarcze
Polski dług publiczny rośnie szybciej niż PKB. Ale nowe dane resortu finansów zaskakują
Dane gospodarcze
„Liczby są wstrząsające”. Prognozy EKF dla polskiej gospodarki
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama