Bruksela musi nam pozwolić odliczać koszty reformy emerytalnej od długu. Takie niezmienne stanowisko podtrzymuje minister finansów Jacek Rostowski.
W jego opinii nie ma mowy o rozwiązania połowicznych - koszty reformy emerytalnej powinny być w pełni odliczane przez Unię Europejską od długu publicznego. - Jesteśmy bardzo zdeterminowani co do tego, żeby UE liczyła pełen koszt reformy emerytalnej, każde inne działanie zniechęca do dalszych reform - stwierdził Rostowski. Wyliczył, że jedna trzecia całego długu publicznego w Polsce jest skutkiem przekazywania pieniędzy z ZUS do OFE.
Wcześniej Polska podpisała się pod tak zwanym listem dziewięciu skierowanym do Brukseli z wnioskiem o uwzględniania w wyliczeniach kosztów przeprowadzonych reform. W odpowiedzi przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, podczas pobytu na forum ekonomicznym w Krynicy stwierdził, że Komisja Europejska analizuje propozycję zmiany metodologii liczenia długu publicznego.
W pracach zespołu kierowanego przez Prezydenta Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya zaznaczono, że wskazane byłoby ujawnienie ukrytych zobowiązań, żadnych konkretnych wskazań jednak nie zapisano. Oprócz ekspertów zgrupowanych w zespole Van Rompuya własne rozwiązania dotyczące finansów Unii przygotowała też Komisja Europejska. Ale wniosek dziewięciu nie spotkał się z przychylnym przyjęciem.
Rostowski jednak nie odpuszcza. Wciąż próbuje przekonywać partnerów europejskich, że należy zaleźć sposób, by sprawiedliwe porównywać sytuację krajów, które nie przeprowadziły reformy emerytalnej i tych, które taki krok podjęły. Według stanowiska Polski obecna metodologia jest krzywdząca dla krajów, które jak Polska przeprowadziły reformę emerytur.