Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych w firmach gdzie pracuje od 10 osób była w czerwcu br. o 1,2 proc. wyższa niż przed rokiem, ale o 2 proc. niższa w porównaniu z majem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja ma wartość wyższą o 2,6 proc. niż rok temu i o 2 proc. niższą niż miesiąc temu.
To gorsze wyniki niż spodziewali się analitycy. Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 11,1 proc. chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,3 proc. oraz papieru i wyrobów z papieru – o 8,2 proc. . Niższą wartość produkcji zanotowano w firmach z 16 branż, w tym w farmacji – spadek o 12,5 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 9,2 proc. w produkcji mebli – o 8,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 7,6 proc. oraz motoryzacji – o 7,2 proc.
Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 4,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Najbardziej podniesiono ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie
w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 7,2 proc). Wzrosły również ceny w sekcjach: przetwórstwo przemysłowe (o 4,4proc.), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 3,4proc.). Obniżono natomiast ceny w górnictwie i wydobywaniu (o
1,6 proc.). produkcji sprzedanej przemysłu spadły o pół procent w skali miesiąca. Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej były o o 0,4 proc. wyższe niż przed rokiem.