Reklama
Rozwiń

Słabe dane o produkcji przemysłowej

Według wstępnych danych produkcja przemysłowa była w czerwcu o 2 proc. niższa w porównaniu z majem

Publikacja: 18.07.2012 15:11

Słabe dane o produkcji przemysłowej

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych w firmach gdzie pracuje od 10 osób  była w czerwcu br. o 1,2 proc. wyższa niż przed rokiem, ale o 2 proc.  niższa w porównaniu z majem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja ma wartość wyższą o 2,6 proc. niż rok temu i o 2 proc. niższą niż miesiąc temu.

To gorsze wyniki niż spodziewali się analitycy. Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 11,1 proc. chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,3 proc. oraz  papieru i wyrobów z papieru – o 8,2 proc. . Niższą wartość  produkcji zanotowano w firmach  z 16 branż, w tym w farmacji – spadek o  12,5 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 9,2 proc. w produkcji mebli – o 8,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 7,6 proc. oraz motoryzacji  – o 7,2 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 4,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Najbardziej podniesiono ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie

w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 7,2 proc). Wzrosły również ceny w sekcjach: przetwórstwo przemysłowe (o 4,4proc.), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 3,4proc.). Obniżono natomiast ceny w górnictwie i wydobywaniu (o

1,6 proc.). produkcji sprzedanej przemysłu spadły o pół procent w skali miesiąca. Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej były o  o 0,4 proc. wyższe niż przed rokiem.

- Jeżeli jeszcze istniały wątpliwości co do tego, czy spowolnienie w przemyśle jest rzeczywistością, dzisiejsze dane skutecznie je rozwiewają.  – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.  Przypomina, że po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja zwiększyła się zaledwie o 2,6 proc. w skali roku  i spadła o 2,0 w ujęciu miesięcznym. Trak niskich wzrostów nie było w ciągu ostatnich lat. Spadek w ujęciu rocznym zanotowano w budownictwie (o 5,1 proc.).

Ekonomista uważa, że gorsza sytuacja w przemyśle do zapewne efekt ograniczenia zarówno popytu zewnętrznego jak i krajowego popytu inwestycyjnego, to ostatnie potwierdza także słaby wynik budownictwie.

Krzysztof Wołowicz, Dyrektor Departamentu Analiz, DM TMS Brokers S.A. uważa, że wyraźnie słabszy wyniki produkcji sprzedanej przemysłu oraz zaskakujący regres w produkcji budowlano-montażowej wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo wyhamowania dynamiki gospodarczej w II kw. br. nawet poniżej 3 proc.  - Najniższy od października 2009 roku  wzrost odnotowano pomimo tego, iż produkcja w ujęciu rocznym wzrosła w 18 działach, a spadła w 16. – tłumaczy ekonomista i dodaje:  - Również niski efekt bazy z roku ubiegłego powinien sprzyjać wyższym tegorocznym odczytom. W kolejnych miesiącach wyniki polskiego przemysłu będą zapewne coraz słabsze ze względu na spadek zamówień eksportowych z krajów strefy euro, gdzie koniunktura systematycznie się pogarsza. Sektor budowlany zanotował gorsze wyniki w związku z zakończeniem inwestycji związanych z ME w piłce nożnej oraz narastającymi problemami finansowymi firm z tego sektora. – ale tez ekonomista zwraca uwagę, że częściowo słabe wyniki można do pewnego stopnia tłumaczyć mniejszą liczbą dni roboczych (r/r).

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe