Reklama
Rozwiń

Inflacja w lutym: 1,3 proc.

Inflacja w lutym wyniosła 1,3 proc. - podał GUS. Analitycy oczekiwali 1,5 proc.

Publikacja: 14.03.2013 14:07

Red

W lutym ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,3 proc. w porównaniu z lutym 2012 r. - podał GUS. To najniższy poziom od sześciu lat, czyli od listopada 2006 r.

W lutym najbardziej wzrosły ceny żywności - o 2,6 proc. oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych - o 3,2 proc. Za użytkowanie mieszkania trzeba było zapłacić o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem, w tym za nośniki energii - o 1,2 proc. Oznacza to, że obniżka cen gazu o 10 proc. od stycznia nie przyczyniła się w stosunku rocznym do obniżenia łącznych rachunków za prąd, gaz czy ciepło. W porównaniu ze styczniem tego typu wydatki spadły jednak o 0,9 proc.

W porównaniu do lutego ub.r. spadły za to ceny paliw do samochodów - o 2,4 proc., odzieży i obuwia - o 5,1 proc. czy w dziale łączność - o 4,5 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu, według wstępnych i ostatecznych danych, były wyższe niż w grudniu ub. roku o 0,1 proc. oraz o 1,7 proc. wyższe niż w styczniu 2012 r. - poinformował też GUS.

GUS zaktualizował też tzw. koszyk inflacyjny, czyli system wag stosowany w obliczeniach wskaźnika cen konsumpcyjnych, który odzwierciedla strukturę wydatków gospodarstw domowych. Nieznacznie wzrósł udział wydatków na żywność i napoje alkoholowe (z 24,2 proc. w 2012 do 24,33 proc. w 2013 r.), alkohol i papierosy (z 6,12 do 6,32 proc.), transport (z 9,09 do 9,42 proc.) czy rekreację i kulturę (z 7,79 do 7,89 proc.).

Obniżył się natomiast udział wydatków na odzież i obuwie (z 4,9 proc. do 4,79 proc.), na mieszkanie (z 21,27 do 20,84 proc.) oraz restauracje i hotele (z 6,42 do 6,36 proc.).

Agnieszka Decewicz, ekonomistka Banku Zachodniego WBK SA

:

Ewidentnie dane o inflacji okazały się niższe od naszych i rynkowych prognoz. To, co zadecydowało o spowolnieniu wzrostu inflacji to spadek cen żywności i napojów alkoholowych. Utrzymuje się także ujemna dynamika w kategorii odzież i obuwie. Dane te potwierdzają wcześniejsze oczekiwania, że nadchodzące miesiące będą przynosić dalszy spadek cen - ale na razie to spowolnienie jest głębsze od prognoz.

Naszym zdaniem, w kolejnych miesiącach wzrost inflacji będzie spowalniać, aż do jednego procenta, a może nawet poniżej.

Dane te potwierdzają to co zostało przedstawione w projekcji - nie ma presji inflacyjnej. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) dobrze zrobiła, tnąc stopy o 50 punktów bazowych. Naszym zdaniem, stopy pozostaną w najbliższych miesiącach bez zmian - RPP będzie obserwować, co będzie dziać się z inflacją i wzrostem gospodarczym. Jeżeli dane będą odbiegały od projekcji, to ze strony RPP może nastąpić dostosowanie. Istnieje małe prawdopodobieństwo jeszcze jednej obniżki o 25 punktów bazowych, rynki mogą to dyskontować.

 

Piotr Dmitrowski, analityk BGK

Na niski poziom CPI mają wpływ te same czynniki jak w poprzednim miesiącu. Po pierwsze są nimi efekty wysokiej bazy sprzed roku w przypadku cen paliw uwidocznione w kategorii transportu oraz w przypadku cen żywności. Po drugie, są skutkiem obniżki cen gazu, która powoduje zmniejszenie dynamiki cen użytkowania mieszkania. Po trzecie wynikają z utrzymującej się słabej presji popytowa będącej efektem niskiej konsumpcji, będącej pochodną słabej dynamiki wynagrodzeń i spadków zatrudnienia. Szacujemy przy tym, że wskaźnik inflacji bazowej ukształtował się w lutym na poziomie 1,0 proc. rdr.

Uważamy, że to jeszcze nie jest koniec procesu dezinflacji. Naszym zdaniem wskaźnik CPI może się obniżać aż do czerwca. Następnie w perspektywie do końca roku oczekujemy jego stabilizacji poniżej, lecz blisko poziomu 1,0 proc. Powolnego wzrostu inflacji spodziewamy się dopiero w przyszłym roku.

W kontekście decyzji RPP, niski odczyt CPI sprzyja powrotowi dyskusji dotyczącej dalszej korekty stóp procentowych. Na razie jest jeszcze za wcześnie aby o tym mówić. Rada będzie obserwować, jak bardzo sytuacja makroekonomiczna odbiega od scenariusza założonego w projekcji NBP. Niemniej jednak jeżeli dalsza ścieżka inflacji będzie zgodna z naszą prognozą to temat redukcji stóp może zostać ponownie poruszony.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe