"Oceny bieżącej sprzedaży są pozytywne, lepsze niż w październiku. Przewidywania w tym zakresie są negatywne i gorsze niż przed miesiącem. Utrzymują się niekorzystne diagnozy i prognozy sytuacji finansowej. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego miesiąc wcześniej" - napisano w komunikacie GUS.
Z badania GUS wynika, że ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w listopadzie na poziomie 0 (plus 2 w październiku br.).
"Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. oraz 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.
GUS podaje, że spośród badanych jednostek, w listopadzie 4,8 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,8 proc. przed rokiem).
"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w listopadzie br. 53 proc. przedsiębiorstw, 51 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (46 proc. w listopadzie br., 47 proc. przed rokiem) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (44 proc. w listopadzie br., 47 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.)" - napisano.