MFW zrewidował w dół swoje prognozy dla światowej gospodarki

MFW zdecydowanie podniósł swoje prognozy dla USA, które mają w tym roku urosnąć najbardziej od dekady, ale dla większości innych państw równie mocno je obniżył.

Publikacja: 21.01.2015 02:18

Jasnym punktem na mapie świata są USA, których gospodarka ma się w tym roku powiększyć o 3,6 proc. z

Jasnym punktem na mapie świata są USA, których gospodarka ma się w tym roku powiększyć o 3,6 proc. zamiast o 3,5 proc., jak MFW oceniał w październiku.

Foto: Bloomberg

Wypadkowa tych zmian to najgłębsza od trzech lat redukcja prognoz dla całej światowej gospodarki. Obecnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że urośnie ona w tym roku o 3,5 proc. To wprawdzie oznaczałoby przyspieszenie wzrostu względem dwóch poprzednich lat o 0,2 pkt proc., ale jeszcze w październiku MFW prognozował na ten rok wzrost globalnego PKB o 3,8 proc. Teraz wątpi, aby taki wynik dało się osiągnąć nawet w 2016 r., choć jesienią prognozował na przyszły rok wzrost o 4 proc.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS za maj. Produkcja przemysłowa w górę, budowlano-montażowa w dół
Dane gospodarcze
Stopy bez zmian, ale Fed szykuje cięcia. Trump: Powinni działać szybciej
Dane gospodarcze
Duża poprawa nastrojów konsumenckich Polaków. Są najlepsze od ponad pięciu lat
Dane gospodarcze
Duży spadek Polski w rankingu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Dane gospodarcze
NBP: Inflacja bazowa w maju spadła do 3,3 proc.