Nie poradzimy sobie z deflacją

Japonia i strefa euro eksportują swoją deflację do USA, które na ten moment są jeszcze w stanie przeciwstawiać się umocnieniu dolara dzięki szeroko zakrojonemu ożywieniu tamtejszej gospodarki – donosi najnowszy raport ekonomistów HSBC

Publikacja: 05.02.2015 14:47

Nie poradzimy sobie z deflacją

Foto: Bloomberg

- Inne kraje mają mniej szczęścia - kraje Europy Środkowo-Wschodniej zostają wciągnięte w krzyżowy ogień, stając wobec aprecjacji walut w związku z ilościowym luzowaniem EBC.

- Ilościowe luzowanie powoduje przenoszenie deflacji do innych krajów za pośrednictwem niższych stóp procentowych – uważa Murat Toprak, strateg walutowy HSBC specjalizujący się w walutach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. W jego ocenie banki centralne Europy Środkowo-Wschodniej nie ucieszą się z umocnienia walut, ponieważ muszą już walczyć z nadmiernie niską inflacją. Na ten moment nie ma sygnałów, które wskazywałyby na negatywny wpływ niskiej czy ujemnej inflacji na wzrost gospodarczy. Jeżeli ilościowe luzowanie ożywi wzrost gospodarczy w strefie euro, będzie to bardzo dobra informacja dla gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej, których kondycja jest bardzo uzależniona od popytu w strefie euro. - Niemniej jednak, jeśli w strefie euro nie dojdzie do szybkiego ożywienia, aprecjacja walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej może zagrozić staraniom tych krajów, aby przywrócić inflację do poziomów celów inflacyjnych – podkreśla Toprak. - Ujemna stopa inflacji utrzymująca się przez dłuższy czas może uruchomić niszczycielską spiralę recesyjną.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego