Dziś GUS poinformuje nas, z jaką dynamiką rosły wynagrodzenia w ubiegłym miesiącu. Analitycy spodziewają się, że będzie to 3 proc w skali roku.

- To ani dużo, ani mało. 3 proc. będzie raczej dobrym wynikiem – mówiła Marta Zięba- Szklarska, szefowa Świata Kadr.

Polacy cały czas czują, że zarabiają za mało. Tymczasem cieszymy się, że będzie u nas inwestował Mercedes.

- To bardzo dobra decyzja. Jak duże koncerny wchodzą na rynek pracy, to zostają bardzo długo. Powodują wprawdzie wyssanie siły roboczej, ale dzięki temu mamy możliwość pozyskiwania kolejnych pracowników i zwiększania możliwości rynku pracy – wskazywała Zięba-Szklarska.

Jak doprowadzić do tego, aby płace realne rosły?

- Na to musimy spokojnie poczekać. Dopóki pracodawcy będą mieli tak duże koszty związane z działalnością, dopóty wynagrodzenia będą rosły powoli – podsumowała.

Polski rynek ratują Ukraińcy. W związku ze zmianą przepisów będzie ich jednak coraz mniej.

- To duże zmartwienie. Zmniejszanie elastyczności przypływu pracowników z Ukrainy jest dużym problemem. Rynek wzrasta, kiedy jest więcej pracowników i kiedy konsumpcja jest większa – konkludowała szefowa Świata Kadr.

W kwestii wyboru kierunku studiów Zięba-Szklarska stwierdziła, że nie należy wybierać kierunków ogólnych i że bardzo potrzebna jest specjalizacja. Trzeba się także nastawić na ewentualne przekwalifikowanie.

Czy ozusowanie umów będzie stymulowało rozwój szarej strefy?

- Ruch na rynku pracy nie jest pozytywny. Sektorowi małych firm niestety zaczyna się opłacać zatrudnianie na czarno. Program 500+ też sprawił, że wzmogła się tendencja wypłaty „pod stołem", żeby nie zawyżać dochodów – mówiła Zięba-Szklarska.

Zaczynają się prace tymczasowe. Czy ozusowanie umów będzie miało na nie duży wpływ?

- Jeśli chodzi o rynek pracy tymczasowej, to powinien wzrosnąć, ponieważ działają tu instytucje elastyczne i ozusowanie umów nie powinno im zaszkodzić – podsumowała szefowa Świata Kadr