400 tys. zakażeń. Co wywołuje epidemię czerwonych oczu w Pakistanie? Czy to COVID?

W zmagającym się z falą zachorowań na zapalenie spojówek Pakistanie rośnie fala spekulacji co wywołało tak dużą liczbę zachorowań.

Publikacja: 05.10.2023 15:49

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest zaczerwienienie oka

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest zaczerwienienie oka

Foto: Adobe Stock

Od początku roku w Pakistanie na zapalenie spojówek zachorowało blisko 400 tys. osób.

Na początku października fala zakażeń doprowadziła do zamknięcia w kraju ponad 50 tys. szkół, by powstrzymać szerzenie się wirusowej infekcji oczu.

Czy COVID może być powodem zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek to zapalenie błony śluzowej pokrywającej przód oka i powieki, zwykle spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową. W Pakistanie przyczyną fali zachorowań na zapalenie spojówek jest wirus.

Jak pisze amerykański "Newsweek" istnieje podejrzenie, że - w związku z tym, że zapalenie spojówek jest objawem zakażenia jednym z wariantów koronawirusa SARS-CoV-2 - to właśnie wywołany przez koronawirusa COVID może być przyczyną epidemii choroby, której najbardziej widocznym objawem są mocno zaczerwienione oczy.

Catherine Bennett, profesor epidemiologii z Australii zwraca uwagę, że zapalenie spojówek często było symptomem zakażenia oryginalnymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2, natomiast znacznie rzadziej towarzyszyło późniejszym subwariantom.

Czytaj więcej

Nagroda Nobla z medycyny w 2023 r. za przełom, który może pomóc w leczeniu raka

Prof. Bennett zauważa też, że o ile dzieci rzadziej zakażały się koronawirusem w pierwszych falach pandemii, o tyle późniejsze podwarianty lepiej radziły sobie z infekowaniem dzieci, czemu towarzyszyła większa liczba przypadków zapalenia spojówek. Między kwietniem a majem fali zakażeń wariantem XBB 1.18 i innymi subwariantami wariantu Omikron towarzyszyła w USA rosnąca liczba przypadków zapalenia spojówek.

Zapalenie spojówek może być wywołane przez wirusy COVID-19, ponieważ wirus wiąże się ze strukturami oka i spojówek, powodując stan zapalny.

Czytaj więcej

Skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19. AstraZeneca i Pfizer-BioNTech pozwane w licznych procesach

- Białko kolca wirusa SARS-CoV-2 wiąże się z receptorami ACE2 w naszych komórkach, infekując nasze organizmy – wyjaśnił Neil A. Mabbott, kierownik katedry immunopatologii i kierownik wydziału immunologii na Uniwersytecie w Edynburgu w Szkocji . - Receptory ACE2 są obecne na błonie, która chroni oko. Niezbędne są dalsze badania w celu ustalenia, czy mutacje w białku kolca wariantu XBB.1.16 COVID-19 umożliwiają mu łatwiejsze wiązanie się z receptorami ACE2 w spojówce i infekowanie oka - dodał.

Jednak - jak zauważa "Newsweek" - zapalenie spojówek na tyle rzadko jest efektem ubocznym COVID-19, że trudno podejrzewać, by to koronawirus SARS-CoV-2 stał za falą zakażeń w Pakistanie.

Paul R. Hunter, prof. medycyny z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, w rozmowie z "Newsweekiem" stwierdził, że zapalenie spojówek towarzyszyło infekcjom COVID od początku pandemii, ale dotyczyło 1-2 proc. zakażeń (nieco większego odsetka w przypadku ciężkiego przebiegu COVID).

Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że falę przypadków zapalenia spojówek wywołał w Pakistanie wirus z rodziny adenowirusów, które najczęściej wywołują wirusowe zapalenie spojówek. Zwłaszcza, że liczba zakażeń koronawirusem w Pakistanie była niewielka w ostatnich tygodniach.

Jak uchronić się przed zapaleniem spojówek?

Niezależnie od tego czy COVID jest przyczyną fali zachorowań na zapalenie spojówek w Pakistanie, eksperci radzą, by zachowywać zasady higieny, co zmniejsza ryzyko zakażenia, a także szczepić się przeciw COVID.

- Szczepienie jest jak dotąd najbezpieczniejszym środkiem ochrony przeciwko szkodliwym skutkom zakażenia COVID-19. Podobnie jak zakrywanie ust przy kichaniu lub kasłaniu, mycie rąk i nie dotykanie oraz nie pocieranie oczu i chronienie oczu przed brudną wodą, pomoże uniknąć infekcji oka i rozwoju zapalenia spojówek - mówi Mabbott.

Od początku roku w Pakistanie na zapalenie spojówek zachorowało blisko 400 tys. osób.

Na początku października fala zakażeń doprowadziła do zamknięcia w kraju ponad 50 tys. szkół, by powstrzymać szerzenie się wirusowej infekcji oczu.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
COVID19 i choroby zakaźne
Szczepionka AstraZeneca przeciw COVID wycofana z użycia w Europie
COVID19 i choroby zakaźne
Holandia. Pacjent prawie dwa lata chorował na Covid. Wirus mutował 50 razy
COVID19 i choroby zakaźne
Potwierdzono skutki uboczne u zaszczepionych przeciwko COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Niemcy: Powikłania u 0,00072 procent szczepionych na COVID-19
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
COVID19 i choroby zakaźne
Covid-19 wciąż nie odpuszcza. Dominuje nowy wariant
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą