Minister finansów USA ogłosiła wcześniej, że pracuje z krajami grupy G20 nad minimalną stawką podatku CIT na świecie. Proponowany przez administrację Bidena taki minimalny podatek pomógłby w zakończeniu „trwającego od 30 lat wyścigu obniżania progów podatków odprowadzanych przez korporacje" — powiedziała Yellen w konferencji online Rady Globalnych Spraw z Chicago. Stawka 21 proc. proponowana w USA wraz ze zniesieniem ulg od przychodów osiąganych w krajach nie stosujących stawki minimum zniechęci do przenoszenia miejsc pracy i zysków zagranicę — pisze Reuter.

- Chcemy w dalszym ciągu zapewnić, że wszystkie firmy, także cyfrowe płacą uczciwą część podatków tam, gdzie należy z racji prawa — odpowiedział rzecznik Komisji Dan Ferrie na briefingu zapytany o amerykańską propozycję.

OECD pracuje do dawna nad dwufilarowym systemem globalnych podatków, który początkowo miał dotyczyć gigantów cyfrowych Apple, Amazona, Google i Facebooka, a objąłby firmy w krajach, gdzie osiągają zyski, ale nie są w nich fizycznie obecne. Drugim filarem systemu OECD będzie globalna minimalna stawka podatku CIT, dotycząca wszystkich podmiotów, więc rządy nie będą musiały konkurować niższymi stawkami, aby przyciągać do siebie firmy ponadnarodowe.

- Witamy z zadowoleniem silne poparcie ministrów finansów wszystkich krajów grupy G20 dla porozumienia o obu filarach OECD do osiągnięcia do 21 lipca 2021 — oświadczył Ferrie. — Mamy nadzieję, że informacje minister Yellen dotyczące stanowiska USA, cofnięcia propozycji bezpiecznych portów i apelu o minimalną stawkę podatkową nadadzą nowej dynamiki do osiągnięcia latem powszechnego porozumienia o globalnym rozwiązaniu — dodał. Ferrie zapytany, czy Unia poprze stawkę 21 proc. nie chciał wypowiadać się co do liczby. — Pracujemy nad rozwiązaniem w ramach OECD — odparł.

Porozumienie krajów europejskich może nie być łatwe od uzyskania, bo stawki CIT są bardzo różne, od 9 proc. na Węgrzech i 12,5 proc. w Irlandii po 31,5 w Portugalii czy 32 proc. we Francji. Średnia w 36 krajach OECD wynosi 21,5 proc., najwyższe mają Francja (32), Portugalia (31,5), Australia i Meksyk (po 30). najniższe Szwajcaria (8,5). Węgry (9) i Irlandia (12,5). W Polsce wynosi 19 proc.

Rozmowy w OECD

Organizacja z Paryża koordynuje od lat negocjacje podatkowe 140 krajów, aby osiągnąć dwa cele: ustalić reguły opodatkowania cyfrowych usług transgranicznych i ograniczyć kurczenie się podstawy podatkowej wprowadzeniem stawki minimalnej. OECD i G20 chcą dojść w połowie roku do porozumienia na obu frontach, ale rozmowy o minimalnej stawce CIT są technicznie prostsze i mniej jątrzące politycznie. Minimalny CIT przejąłby większość z 50-80 mld dolarów dodatkowych obciążeń, które firmy płaciłyby w razie przyjęcia porozumienia w obu sprawach.

W razie uzgodnienia minimalnego CIT rządy mogłyby nadal ustalać stawki lokalnych podatków od firm. Jeśli firmy płaciłyby mniej w konkretnym kraju, to rządy ich krajów pochodzenia mogłyby podwyższyć im podatki do uzgodnionej stawki minimalnej, likwidując korzyści z przenoszenia zysków do rajów podatkowych.

OECD podała w marcu, że rządy zgodziły się w dużym zakresie na podstawową konstrukcję minimalnego CIT, pozostało tylko ustalenie tej stawki, co będzie najtrudniejsze. Administracja USA chce wprowadzenia stawki 28 proc., zaproponowała światowe minimum na poziomie 21 proc., dwukrotnie wyższym od podatku GILTI. Chce też, by to minimum było stosowane wobec firm amerykańskich niezależnie od tego, gdzie osiągnęły przychody do opodatkowania. Ta propozycja jest znacznie większa od 12,5 proc., o czym rozmawiano wcześniej w OECD. To stawka obowiązująca w Irlandii, która zapewniła sobie miliardy dolarów inwestycji, od ponad dekady opiera się unijnym próbom zharmonizowania przepisów podatkowych i tak łatwo nie zgodzi się na podwyższenie tego minimum.

Autopromocja
Nowy numer już w sprzedaży

Skąd się wzięły igrzyska rzymskie?

ZAMÓW