Minister finansów USA ogłosiła wcześniej, że pracuje z krajami grupy G20 nad minimalną stawką podatku CIT na świecie. Proponowany przez administrację Bidena taki minimalny podatek pomógłby w zakończeniu „trwającego od 30 lat wyścigu obniżania progów podatków odprowadzanych przez korporacje" — powiedziała Yellen w konferencji online Rady Globalnych Spraw z Chicago. Stawka 21 proc. proponowana w USA wraz ze zniesieniem ulg od przychodów osiąganych w krajach nie stosujących stawki minimum zniechęci do przenoszenia miejsc pracy i zysków zagranicę — pisze Reuter.
- Chcemy w dalszym ciągu zapewnić, że wszystkie firmy, także cyfrowe płacą uczciwą część podatków tam, gdzie należy z racji prawa — odpowiedział rzecznik Komisji Dan Ferrie na briefingu zapytany o amerykańską propozycję.
OECD pracuje do dawna nad dwufilarowym systemem globalnych podatków, który początkowo miał dotyczyć gigantów cyfrowych Apple, Amazona, Google i Facebooka, a objąłby firmy w krajach, gdzie osiągają zyski, ale nie są w nich fizycznie obecne. Drugim filarem systemu OECD będzie globalna minimalna stawka podatku CIT, dotycząca wszystkich podmiotów, więc rządy nie będą musiały konkurować niższymi stawkami, aby przyciągać do siebie firmy ponadnarodowe.
- Witamy z zadowoleniem silne poparcie ministrów finansów wszystkich krajów grupy G20 dla porozumienia o obu filarach OECD do osiągnięcia do 21 lipca 2021 — oświadczył Ferrie. — Mamy nadzieję, że informacje minister Yellen dotyczące stanowiska USA, cofnięcia propozycji bezpiecznych portów i apelu o minimalną stawkę podatkową nadadzą nowej dynamiki do osiągnięcia latem powszechnego porozumienia o globalnym rozwiązaniu — dodał. Ferrie zapytany, czy Unia poprze stawkę 21 proc. nie chciał wypowiadać się co do liczby. — Pracujemy nad rozwiązaniem w ramach OECD — odparł.
Porozumienie krajów europejskich może nie być łatwe od uzyskania, bo stawki CIT są bardzo różne, od 9 proc. na Węgrzech i 12,5 proc. w Irlandii po 31,5 w Portugalii czy 32 proc. we Francji. Średnia w 36 krajach OECD wynosi 21,5 proc., najwyższe mają Francja (32), Portugalia (31,5), Australia i Meksyk (po 30). najniższe Szwajcaria (8,5). Węgry (9) i Irlandia (12,5). W Polsce wynosi 19 proc.