[b]Rz: Czy po piątkowym wystąpieniu Donalda Tuska w koalicji zgrzyta? PSL nie czuje się odstawiony na bok?[/b]

Stanisław Żelichowski: W PSL nie ma emocji. Gdyby PO zależało na szybkim wprowadzeniu swojego planu – skonsultowałaby go z nami. Odstawieni na bok? Przecież oni sami tego nie przegłosują. Dlatego czekamy na konkretne projekty ustaw, a wtedy będzie można mówić o szczegółach. Żadnych napięć nie ma.

[b]Ale PO nie konsultowała programu z koalicjantem. [/b]

Jakieś dziesięć dni temu Waldemar Pawlak i ja rozmawialiśmy z premierem Donaldem Tuskiem i Grzegorzem Schetyną, którzy powiedzieli, że PO szykuje taki plan. Poprosiliśmy o materiały, ale były niekompletne, bo eksperci wciąż nad nim pracowali.

I uznajemy ten plan za bazę do pewnej dyskusji.

[b]PSL nie akceptuje go jednak w pełni.[/b]

Jest w nim dużo stabilizacji, a rozwoju nie ma prawie wcale. Za mało jest np. tematu służby zdrowia. A założenie, że tylko reforma KRUS rozwiąże wszystkie problemy, jest błędne, bo o ile teraz z 1,5 mln gospodarstw rolnych nieco ponad 200 tys. jest dochodowych, o tyle po włączeniu najbogatszych rolników do grupy płatników podatku dochodowego okaże się, że nikt nie ma dochodu, ale zryczałtowanego podatku rolnego też już płacić nie będzie. Tezy ogłoszonego w piątek planu są słuszne, ale są dylematy – jak, kiedy, jakimi siłami?

[b]Zaplanowano już jakieś spotkanie w tej sprawie? [/b]

W przyszły wtorek mamy wstępny plan spotkania z ekspertami i ministrem Michałem Bonim.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Budujemy miasto"

Samorządy i deweloperzy są skazani na współpracę przy realizacji inwestycji

OGLĄDAJ RELACJĘ