Aktualizacja: 04.04.2025 04:28 Publikacja: 07.07.2024 10:27
Olaf Scholz, kanclerz Niemiec w Bundestagu
Foto: Bloomberg
W Berlinie przyjęto z dużą ulgą informację o osiągnięciu kompromisu w sprawie projektu budżetu federalnego w piątek rano, po całonocnych trudnych negocjacjach kanclerza Olafa Scholza (SPD), ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) i ministra finansów Christiana Lindnera (FDP). — Cieszy mnie, że udało się nam opracować projekt budżetu, który zawiera dobre odpowiedzi na kwestie naszego czasu i reprezentuje wszystkich trzech partnerów koalicji oraz projekty szczególnie ważne dla nich — ogłosił kanclerz dziennikarzom. — Niemcy muszą być ośrodkiem stabilizacji w Europie, która przeżywa trudne chwile. Nie możemy odwracać się od świata w tej chwili i nie powinniśmy zajmować się tylko sobą — dodał Scholz. Minister Habeck podkreślił, że rząd miał poczucie obowiązku poważnego podejścia w tym okresie zamętu, utrzymania stabilnych Niemiec jako miejsca zaufania na kontynencie europejskim. Przedstawiciele trzech partii negocjowali z poczuciem odpowiedzialności wobec świata nękanego licznymi kryzysami — cytuje go „La Tribune”.
Dziura w finansach publicznych w 2024 r. okazała się wyraźnie wyższa od oczekiwań Ministerstwa Finansów. – To ba...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Deficyt całego sektora finansów publicznych wyniósł w 2024 roku 6,6 proc. PKB. To dużo więcej od oczekiwań rządu.
Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 2,01 bln zł na koniec zeszłego roku. To zawrotna kwota...
Rada Federacji (Bundesrat) zatwierdziła w piątek zmianę konstytucji Niemiec, znoszącą ograniczenia budżetowe w w...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Podatek katastralny był jednym z tematów rozmowy z ministrem finansów Andrzejem Domańskim w Radiu ZET. Gość Bogd...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas