Wpływy ze wszystkich głównych podatków wzrosły, a akcyza w stagnacji.

- To tylko świadczy o tym, że byliśmy skuteczni w uszczelnieniu systemu w zakresie podatku VAT. Wyłudzenia VAT przebiegały głównie w ramach nabyć wewnątrzwspólnotowych. Do polski wjeżdżały w dużej mierze towary akcyzowe. Przestępcy płacili akcyzę, bo jest ona znacznie lepiej zabezpieczona z punktu widzenia przepisów wspólnotowych. Płacili akcyzę, żeby później wyłudzić VAT - tłumaczył Walczak.

- Poza tym wyroby tytoniowe stanowią poważny kawałek tortu akcyzowego, a społeczeństwo odchodzi od palenia. Część palaczy przerzuciła się na e-papierosy – dodał.

Gość zaznaczył, że problem szarej strefy i akcyzy tkwi w lokalizacji naszego kraju. - Na wschodzie mamy kraje, gdzie cena wyrobów akcyzowych jest dużo niższa – mówił.

- Przestępczość akcyzową trzeba rozumieć jak przestępczość narkotykową. Objawia się to w produkcji nielegalnych wyrobów i przemycie z krajów, gdzie cena legalnego wyrobu jest dużo niższa – dodał.

Walczak przypomniał, że niezależny instytut Almares, który pracuje dla koncernów tytoniowych, wskazał, że w zeszłym roku osiągnęliśmy rekordowo niską szarą strefę w wyrobach tytoniowych, 13,8 proc.

- To jest poziom innych krajów unijnych, które nie mają zewnętrznych granic z krajami, gdzie różnica w cenach jest znaczna. Jeszcze niedawno ten wskaźnik wynosił u nas 19 proc. - mówił.

Podkreślił, że lepsze wyniki ścigania przestępców osiągnięto dzięki synergii. - Utworzyliśmy wyspecjalizowaną formację do walki z tą przestępczością. Powstała Służba Celno-Skarbowa, która skupia kompetencje istniejących wcześniej organów - mówił Walczak.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

- Niektórzy mówią, że Krajowa Administracja Skarbowa dostała nowe uprawnienia. To nieprawda, jedynie skomasowaliśmy uprawnienia, które funkcjonowały we wcześniej wyodrębnionych służbach – dodał.

Gość podkreślił, że przestępczość akcyzowa jest opanowana dzisiaj przez ludzi, którzy wcześniej działali w przestępczości czysto kryminalnej. - To są te same osoby, które wcześniej zajmowały się napadami, wymuszeniami czy porwaniami - mówił.

Gość przypomniał, że od wielu miesięcy działa system SENT, który monitoruje przewozy paliwa. - Kontrolujemy autocysterny. Przestępcy wpadli na pomysł, żeby wozić paliwo w mauserach, 1000 litrowych pojemnikach ukrywanych w TIRach pod plandekami. Zmieniliśmy metodologię kontroli i dzisiaj takich wykryć jest bardzo dużo. Teraz zaczęły być przerabiane paszowozy czy szambiarki do próby nielegalnego przewożenia paliwa – tłumaczył.

- Staramy się zawsze wyprzedzać przestępców w zakresie ich innowacyjności – dodał.

Walczak zauważył, że produkcja wyrobów tytoniowych przynosi dzisiaj 1000 proc. zysk, a produkcja amfetaminy „tylko" 700 proc.

= Przy dużo niższej penalizacji czynów i kar nakładanych na przestępców, mają większy zysk na produkcji nielegalnych papierosów niż narkotyków – stwierdził.