Embraer podał w komunikacie, że ustali z dowództwem potrzeby operacyjne w regionie Amazonii i zbada potencjalne zastosowanie nowych technologii, np. napędu hybrydowo-elektrycznego. Zajmie się tym dział wojskowy firmy z Sao José dos Campos, bo część cywilną kupuje w 80 procentach Boeing.

Plan zaprojektowania i produkcji nowego wojskowego samolotu transportowego jest nowym projektem firmy, która teraz bardziej zależy od sprzętu wojskowego i przeszła od prac projektowych do produkcji wojskowego odrzutowca KC-390. Brazylijskie lotnictwo wojskowe otrzymało w tym roku pierwsze sztuki KC-390, wielozadaniowej taktycznej maszyny transportu.

„Poprzez prace nad nową maszyną lotnictwo wojskowe stara się uzupełnić i unowocześnić zdolności transportowe w mniejszych segmentach, aby w pełni pokryć potrzeby Brazylii”— stwierdza komunikat Embraera cytowany przez Reutera. 


Na mocy zawartego porozumienia Embraer przeprowadzi badanie rynku na prace przy nowym samolocie, a wojsko dostarczy swe wymagania dotyczące zdolności operacyjnych takiego samolotu w tym segmencie, Wspólne prace będą dotyczyć potrzeb wojska w trudnych warunkach, np. na nieutwardzonych, krótkich i uszkodzonych pasach startowych znajdujących się w odległych rejonach — podał Embraer.