Zarówno podczas gali otwarcia, jak też na zakończenie tegorocznej, ósmej już edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) jego uczestnicy usłyszeli dwa poważne ostrzeżenia.
Pierwsze padło z ust znanego ekonomisty, profesora Harvard University Dani Rodrika, który podczas gali inaugurującej forum przestrzegał przed skutkami narastania w USA i w Europie nierówności społecznych oraz pogłębiania się podziału na ludzi sukcesu i wykluczonych biednych. Prowadzi to do braku zaufania do elit, wzmaga nastroje populistyczne, co zagraża demokratycznym krajom.
Pokłosie kryzysu
Mocnym akcentem na zakończenie tegorocznego EFNI był natomiast kierowany do przedstawicieli biznesu apel Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Przestrzegał on przed nacjonalizmem i protekcjonizmem, które mogą zagrozić wyjątkowej wartości, jaką jest Unia Europejska.
Podczas forum, które po raz ósmy odbyło się pod koniec września w Sopocie, apele o wspólne wysiłki na rzecz utrzymania europejskiej wspólnoty powtarzały się nieraz, tym bardziej że tegoroczne EFNI zbiegło się ze wzrostem napięcia w rozmowach dotyczących warunków brexitu. Na konieczność wzmacniania europejskiej wspólnoty i naszego uczestnictwa w Unii oraz potrzebę jak najszybszego przystąpienia Polski do strefy euro zwraca uwagę manifest tegorocznego EFNI.
Dokument przygotowany przez organizatora forum, Konfederację Lewiatan, tradycyjnie zawiera główne wnioski z trzydniowych dyskusji w Sopocie. W tym roku został ogłoszony jako Manifest na Stulecie i wskazuje obszary szczególnie istotne dla dalszego rozwoju Polski – w tym walkę z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, dbałość o edukację, dialog społeczny oraz wsparcie dla inwestycji i przedsiębiorczości.