Rynek fuzji trzyma tempo

W zeszłym roku zrealizowano w Polsce 211 transakcji, czyli tyle samo co rok wcześniej. W 2019 roku przejęć nie zabraknie, ale dominować będą takie o małej lub średniej wartości – uważają eksperci.

Publikacja: 09.01.2019 20:00

Rynek fuzji trzyma tempo

Foto: 123RF

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyhamuje z 5 proc. w 2018 r., ale nadal będzie wysoki, rzędu 4 proc. – wynika z najnowszych prognoz Banku Światowego. Rosnąca gospodarka powinna wspierać rynek fuzji.

W 2018 r. działo się na nim sporo: według najnowszego raportu Fordaty i Navigatora w IV kwartale zawarto 62 transakcje. To oznacza, że w całym roku było ich 211. W 2017 r. ta liczba była identyczna, w 2016 r. niższa (188), a w rekordowym 2015 r. sięgnęła niemal 250.

Branże pod lupą

W minionym roku aktywne były fundusze private equity i venture capital – wiele z nich zebrało kapitał i poszukiwało ciekawych aktywów. W końcówce roku nastąpiło lekkie spowolnienie, ale i tak po stronie kupującej najbardziej aktywne były właśnie fundusze.

W których branżach dużo się dzieje? Przykładem może być dystrybucja IT. Grupa Also Holding i fundusz MCI wezwały pod koniec grudnia do sprzedaży akcji notowanej na giełdzie ABC Daty.

– Szwajcarski dystrybutor Also Holding chce zostać numerem jeden na rynku polskim i stać się wiodącym graczem w Europie Wschodniej – komentuje Alicja Kukla-Kowalska, menedżer w Fordata VR. Dodaje, że Also w ostatnim czasie było bardzo aktywne w w regionie. W listopadzie informowało o przejęciu słoweńskiej spółki DISS, a w grudniu kupiło chorwackiego dystrybutora Recro.

Sporo dzieje się w polskiej bankowości i można śmiało założyć, że ten trend będzie kontynuowany w 2019 r. Eksperci nie wykluczają też spektakularnych fuzji na rynku europejskim. – Dzisiaj wciąż działa 14 większych banków, ale tylko kilka pierwszych ma wystarczająco mocną pozycję, by zawalczyć o klienta – ocenia ekspertka Fordaty.

Obserwujemy też wiele transakcji na rynku spożywczym, co jest ściśle związane z konsolidacją tego sektora. Przykładem jest niedawne przejęcie podmiotów działających w ramach grupy Konspol (specjalizujących się w produkcji i przetwórstwie kurczaków) przez amerykańską firmę Cargill.

Coraz większe znaczenie dla polskiej gospodarki mają firmy oferujące wąsko wyspecjalizowane rozwiązania oraz usługi w modelu B2B. Przykład? W lipcu 2018 r. włoska grupa Nice przejęła polską Fibar Group, dostarczającą rozwiązania z obszaru smart home oraz internetu rzeczy.

– Z kolei w ostatnim kwartale Aludesign, producent komponentów aluminiowych dla branży meblarskiej, został przejęty przez fundusz należący do Tar Heel Capital. Przejęcia te są przykładem pozyskania wysokomarżowych biznesów, opartych na autorskich technologiach – mówi Karol Szykowny, dyrektor w Navigator Capital Group. Dodaje, że w związku z rosnącymi kosztami pracowniczymi należy się spodziewać, że polski biznes będzie rozwijał się w kierunku nowych technologii oraz wyspecjalizowanych produktów i usług.

Cyfryzacja w ofensywie

Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów internetu jest e-commerce. Widać to również w rosnącej liczbie transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami specjalizującymi się w handlu online. W listopadzie 2018 r. polski dystrybutor sprzętu elektronicznego Morele.net oraz jego litewski odpowiednik Pigu połączyli siły. Powstała w ten sposób Grupa Morele będzie dążyć do objęcia pozycji lidera na rynku internetowej sprzedaży elektroniki w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Innym ciekawym zdarzeniem była inwestycja Allegro w eBilet, dystrybutora wejściówek na eventy rozrywkowe i kulturalne. Transakcja miała na celu rozszerzenie oferty Allegro o nową grupę produktów oraz zbudowanie możliwości cross-sellingu – wskazuje ekspert Navigatora.

Dynamicznie rosnący handel internetowy pociąga za sobą wzrosty w segmencie e-płatności. Kilka dni temu na rynek trafił informacja, że fundusz MCI sfinalizował transakcję sprzedaży dostawcy usług płatniczych Dotpay/eCard. Wartość transakcji sięgnęła 315 mln zł. Nowym właścicielem firmy został Nets, czyli cyfrowy lider w krajach nordyckich. Jego prezes Bo Nilsson zapowiedział, że celem firmy jest wzmocnienie silnej pozycji, jaką zdobył Dotpay/eCard w ostatnich latach – zarówno przez inwestycje w rozwój organiczny, jak i poprzez dalszą konsolidację rynku.

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyhamuje z 5 proc. w 2018 r., ale nadal będzie wysoki, rzędu 4 proc. – wynika z najnowszych prognoz Banku Światowego. Rosnąca gospodarka powinna wspierać rynek fuzji.

W 2018 r. działo się na nim sporo: według najnowszego raportu Fordaty i Navigatora w IV kwartale zawarto 62 transakcje. To oznacza, że w całym roku było ich 211. W 2017 r. ta liczba była identyczna, w 2016 r. niższa (188), a w rekordowym 2015 r. sięgnęła niemal 250.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Polskie monety na aukcji. 80 dukatów sprzedano za 5,6 mln złotych
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej