Czarna seria myśliwców MiG-29. Kolejna tragedia w Polsce

Wojskowy samolot MiG-29 rozbił się w poniedziałek w lesie w okolicach miejscowości Drgicz pod Węgrowem na Mazowszu. Pilot zdołał się katapultować.

Aktualizacja: 04.03.2019 15:05 Publikacja: 04.03.2019 14:52

MiG-29

MiG-29

Foto: Wikipedia, fot. Sunburn1979

Według informacji ppłka Marka Pawlaka rzecznika Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych dla TVN24 lotnik został odnaleziony i poddawany jest badaniom w wojskowym szpitalu przy ul Szaserów w Warszawie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Wojsko nie ujawnia szczegółów wypadku, wiadomo jedynie, że maszyna odbywała lot kontrolno- pomiarowy, a za sterami samolotu siedział doświadczony pilot z ok. 1200 godzinami nalotu.

To już trzeci w kolejnych latach wypadek z udziałem samolotów rosyjskiej konstrukcji eksploatowanych od 30 lat w Siłach Powietrznych RP.

To już kolejny wypadek z udziałem samolotów rosyjskiej konstrukcji eksploatowanych od ok. 30 lat w Siłach Powietrznych RP.

Do poniedziałkowej katastrofy według nieoficjalnych informacji miało dojść krótko po starcie maszyny z lotniska w bazie lotnictwa taktycznego pod Mińskiem Mazowieckim.

Badania nie ustaliły przyczyn

- Jeśli w trzech kolejnych latach tracimy trzy maszyny MiG-29, a w zeszłorocznej katastrofie pod Pasłękiem zginął doświadczony pilot, można mówić o tragicznej serii polskich maszyn konstrukcji Mikojana i Guriewicza - mówi Bartosz Głowacki, ekspert lotniczy pisma „Skrzydlata Polska”. Pierwszy wypadek, który zapoczątkował pechową serię, miał miejsce w końcu 2017 roku, na podejściu do lądowania również pod Mińskiem, niedaleko Kałuszyna na Mazowszu. Po poprzednich wypadkach dowództwo sił powietrznych na wiele miesięcy wyłączało bojowe migi z eksploatacji. 

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego do tej pory nie podała do publicznej wiadomości, jakie były oficjalnie przyczyny tragicznych zdarzeń w 2017 i 2018 roku.

Samoloty myśliwskie MiG–29 eksploatowane w Siłach Powietrznych RP już od trzech dekad i mają wśród pilotów i ekspertów opinię maszyn bezpiecznych.

- Z pewnością świadczy o tym fakt, iż brak w historii eksploatacji myśliwców konstrukcji Mikojana i Guriewicza zbyt wielu takich tragicznych wydarzeń jak to pod Pasłękiem. A Rosjanie wyprodukowali ponad 1600 maszyn tego typu, obecnie wciąż pełnią służbę w lotnictwie bojowym kilkudziesięciu krajów – mówi Bartosz Głowacki ekspert lotniczy pisma „Skrzydlata Polska”.

Głowacki przypomina, że jesienią 2017 roku w lesie pod Kałuszynem, w czasie podejścia do lądowania na lotnisko w Mińsku Mazowieckim, rozbił się jeden z migów, ale szczęśliwie pilot ocalał. W fachowej prasie spekulowano, że do nieszczęścia doprowadził raczej błąd ludzki, a nie awaria maszyny.

Służba w NATO i pod nadzorem WZL

Jerzy Gruszczyński, b. pilot wojskowy i redaktor naczelny pisma Lotnictwo Aviation International, nie chce snuć domysłów, co było przyczyną ostatniej katastrofy pod Węgrowem, w której samolot został kompletnie zniszczony. - Zapewne jak zawsze w tego typu przypadku do nieszczęścia doprowadził złożony splot różnych okoliczności – twierdzi. Zdaniem eksperta blisko trzydziestka polskich myśliwców MiG-29 od lat już jest serwisowana i remontowana w krajowych Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy (płatowiec) i podwarszawskiej Zielonce (silniki). Kompetencje naszych firm są w tym zakresie niekwestionowane, oferują one nawet eksportowe usługi. W Polsce przeprowadzono także modernizację maszyn i dostosowanie systemów identyfikacji „swój – obcy”, a także łączności do standardów NATO, tak aby samoloty mogły operować i praktycznie współdziałać z sojusznikami w przestrzeni powietrznej północnoatlantyckiej koalicji. 

- Jest tylko jeden problem: polskie migi mają po trzydzieści lat, pochodzą z różnych źródeł: bezpośrednich zakupów w Moskwie w latach 80., z późniejszej wymiany (za śmigłowce Sokół) - od armii czeskiej i darowizny (10 sztuk nabytych za symboliczne 1 euro) od niemieckiej Luftwaffe, pochodzących z zasobów b. NRD.

- Taki wysłużony sprzęt po przejściach ma prawo czuć się zmęczony – mówi Bartosz Głowacki.

Według informacji ppłka Marka Pawlaka rzecznika Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych dla TVN24 lotnik został odnaleziony i poddawany jest badaniom w wojskowym szpitalu przy ul Szaserów w Warszawie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Wojsko nie ujawnia szczegółów wypadku, wiadomo jedynie, że maszyna odbywała lot kontrolno- pomiarowy, a za sterami samolotu siedział doświadczony pilot z ok. 1200 godzinami nalotu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Setki tysięcy Rosjan wyjadą na majówkę. Gdzie będzie ich najwięcej
Biznes
Giganci łączą siły. Kto wygra wyścig do recyclingu butelek i przejmie miliardy kaucji?
Biznes
Borys Budka o Orlenie: Stajnia Augiasza to nic. Facet wydawał na botoks
Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie