Podstawową cechą środków zgromadzonych w PPK jest fakt, że są to pieniądze prywatne. Środki gromadzone w ramach PPK będą stanowiły prywatną własność uczestnika planu. Prywatny charakter tych pieniędzy potwierdzony został w treści samej ustawy, wynika też ze sposobu organizacji systemu pracowniczych planów kapitałowych. Środki wpłacane do PPK zostały wyraźnie oddzielone od podmiotów administracji publicznej, nie ma też bezpośredniego wpływu instytucji publicznych na politykę inwestycyjną planów.
Co ważne, dostęp do środków uczestnik ma w każdej chwili, a przypadku śmierci tej osoby nie przepadają. W zależności od decyzji uczestnika PPK będą one podlegać dziedziczeniu na zasadach ogólnych lub też trafią do osoby imiennie wskazanej przez uczestnika PPK.
Istnieje kilka sposobów wykorzystania środków zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych.
Standardowo środki zgromadzone w PPK będzie można wypłacić po osiągnięciu przez uczestnika 60. roku życia, po złożeniu odpowiedniego wniosku. Domyślnie wypłata z PPK będzie podzielona na część wypłacaną jednorazowo (25 proc. środków zgromadzonych w PPK) oraz część wypłacaną przez 10 lat w 120 ratach miesięcznych (75 proc. środków zgromadzonych w PPK).
Najlepiej nie wszystko naraz
Aby jednorazowo wypłacić wszystkie środki zgromadzone w PPK, konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku. Uczestnikowi PPK przysługuje prawo do złożenia wniosku o wypłatę pozostałych 75 proc. środków zgromadzonych w PPK w mniejszej ilości rat, a nawet całej kwoty za jednym razem.