Słońce wschodzi nad chmurą

Żyjemy w czasach czwartej – czy nawet, jak twierdzą niektórzy, już piątej – rewolucji przemysłowej – cyfrowej. Pytanie nie brzmi już „czy", ale „jak" w niej efektywnie uczestniczyć i wziąć pod uwagę, że tempo zmian przyspieszyło wraz z rozlaniem się po świecie pandemii.

Publikacja: 30.09.2020 07:00

Organizacje, które wsiadły do pociągu transformacji cyfrowej, mogą niemal natychmiast dostrzec korzy

Organizacje, które wsiadły do pociągu transformacji cyfrowej, mogą niemal natychmiast dostrzec korzyści z tego płynące – mówiła Julia White z Microsoft podczas konferencji Impact CEE 2020

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Microsoft

Aby przejść transformację cyfrową i dobrze na tym wyjść, potrzebna jest gotowość biznesu, odpowiednia kultura organizacyjna, a także narzędzia i nieprzeciętne moce obliczeniowe. Te ostatnie oferuje chmura, która nie przesłania jednak horyzontu, ale pozwala spojrzeć każdej branży dalej i dostrzec wyłaniające się okazje.

W różnych sektorach gospodarki adaptacja rozwiązań cyfrowych przebiega w różnym tempie. Jednym z prymusów jest pod tym względem polski sektor finansowy, który należy do jednych z najnowocześniejszych technologicznie na świecie. Polscy finansiści i bankowcy upodobali sobie nowe technologie już dawno i wydawałoby się, że ciężko w tym zakresie coś poprawić, ale niecodzienne wyzwania tego roku pokazały, że zawsze jest miejsce na kolejne usprawnienia.

Zawsze można lepiej

Konieczność ograniczenia kontaktów społecznych wywołana pandemią Covid-19 wymusiła przyspieszenie procesów cyfryzacji m.in. w PKO Banku Polskim. To widocznie wpłynęło na zmianę modelu podstawowych mechanizmów w organizacji i wprowadzenie na ogromną skalę m.in. pracy zdalnej, komunikacji na odległość. Tylko w ciągu dwóch miesięcy w banku zainstalowano Microsoft Teams na ponad 10 tys. komputerów oraz 3 tys. telefonów.

– Ogłaszając w maju inwestycję w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej o wartości miliarda dolarów, podkreślaliśmy, że cyfrowa zmiana będzie nabierała tempa. Inwestycja Microsoft w Polsce oznacza budowę pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej regionalnego centrum przetwarzania danych w chmurze, przeszkolenie ponad 150 tys. osób, a także wsparcie na drodze cyfrowego rozwoju banków, instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw. Jak powiedział Satya Nadella, CEO Microsoft, jesteśmy świadkami technologicznego przyspieszenia, które – planowane wcześniej na dwa lata – wydarzyło się w dwa miesiące. PKO Bank Polski udowadnia, że technologia, która zapewnia bezpieczeństwo, ciągłość i płynność działania, a także komfort pracy, staje się nieodzownym elementem w organizacjach – mówi Paweł Jakubik, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Miliardowa inwestycja Microsoft to budowanie podwalin pod rzeczywistość, która nadchodzi szybciej, niż mogliśmy się spodziewać. Jest elementem rewolucji cyfrowej, która trwa już od kilku lat i zmienia nasz sposób życia na wielu płaszczyznach. Zacząć trzeba jednak od podstaw i przygotowania niezbędnej infrastruktury, bez której, jak bez podwozia w samochodzie, po prostu nie ruszymy z miejsca. – To „podwozie" tworzy właśnie chmura obliczeniowa i sieć 5G. Projektując zmiany w warstwie usług, widzimy, że bez tego za dwa, trzy lata nie będziemy w stanie obsłużyć ruchu tworzonego przez internet rzeczy (IoT) – uważa Paweł Jakubik.

Na horyzoncie zmiany

W sektorze finansowym popularne są tzw. stress testy. To symulacje, które mają określić podatność danej organizacji na warunki kryzysowe. Okazało się, że rok 2020 przybrał postać stress testu w skali globalnej, weryfikującego działalność organizacji w większości dziedzin życia społeczności ludzkich – od handlu poczynając, przez przemysł, wspomniane finanse, na energetyce i zdrowiu kończąc. Funkcjonowanie w tych wszystkich sektorach można usprawnić, korzystając z najnowszych zdobyczy technologii cyfrowej. – W czasie pandemii i niepewności gospodarczej nauczyliśmy się, że żadna organizacja nie jest w pełni odporna na kryzys, ale firmy, które są w stanie przestawić się na nowoczesną technologię, lepiej odpowiadają na potrzeby klientów i są w stanie szybciej dopasować się do zmiany. Organizacje, które wsiadły do pociągu transformacji cyfrowej, mogą niemal natychmiast dostrzec korzyści z tego płynące, jak choćby redukcja kosztów czy utrzymanie wydajności pracowników niezależnie od miejsca ich pracy – przekonuje Julia White, wiceprezes Microsoft ds. rozwoju platformy chmurowej Azure.

Takie rozwiązania aplikowane są na całym świecie, od Japonii, gdzie chmura zrewolucjonizowała różnorodne sektory rynku, po USA, w których kilkaset milionów klientów korzysta na co dzień z owoców transformacji cyfrowej przygotowanych przez firmę, która zatrudnia więcej informatyków niż Facebook. Ten technologiczny gigant to nikt inny jak Walmart – największa amerykańska sieć marketów. Nie trzeba jednak sięgać wzrokiem aż za ocean, by się przekonać, że chmura daje możliwość szybkiej adaptacji do zmieniających się diametralnie warunków funkcjonowania. – Azure zdobyło zaufanie 95 firm notowanych w ramach Fortune 500 i najważniejszych firm z Polski, jak na przykład Żabka. Sieć ta skorzystała z Azure na samym początku pandemii i za jej pomocą przekształciła model biznesowy, pozwalając klientom zostać w domu – podkreśla z uznaniem Julia White.

W chmurze bezpieczniej

Kluczowa dla polskich użytkowników rozwiązań chmurowych jest strategiczna umowa Microsoft z Operatorem Chmury Krajowej. To właśnie dzięki niej można zapewnić szeroki dostęp do rozwiązań chmurowych we wszystkich branżach i przedsiębiorstwach w Polsce. Dotyczy to również tych najbardziej podstawowych i wrażliwych informacyjnie, a przez to skrupulatnie regulowanych prawnie, jak energetyka i zdrowie. – Bardzo dużo inwestujemy w bezpieczeństwo i możemy się poszczycić większą liczbą certyfikatów bezpieczeństwa niż nasza konkurencja – podkreśla szefowa Microsoft Azure. I są to bardzo dobrze wydane pieniądze, ponieważ bezpieczeństwo jest dla organizacji, bez względu na ich wielkość, jednym z podstawowych elementów funkcjonowania w przestrzeni cyfrowej. Również w tym zakresie chmura ma swoje niepodważalne atuty. – Współczesne zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni oznaczają, że małe i średnie firmy, które na własną rękę chcą rozwijać systemy bezpieczeństwa informatycznego, muszą liczyć się ze sporymi wydatkami. Dotyczy to zapewnienia ochrony fizycznej, odpowiedniego oprogramowania i pomocy specjalistów. W tym przypadku świetną alternatywą okazuje się chmura obliczeniowa, która najczęściej oferuje dużo wyższy poziom ochrony danych, w porównaniu z systemami bezpieczeństwa wprowadzanymi samodzielnie. Klient, który korzysta z tychże usług, ponosi jedynie niewielki koszt miesięcznej subskrypcji, a bezpieczeństwo otrzymuje w pakiecie – uważa Tomasz Dorf, odpowiedzialny za segment MŚP w polskim oddziale Microsoft.

Pstryk, oszczędności

Na rozwiązania chmurowe stawiają też największe firmy z najbardziej podstawowych dla gospodarki branż, jak np. energetyka. Liberalizacja rynku powoduje, że dystrybucją energii może zajmować się dowolny podmiot, nawet ten nieposiadający infrastruktury energetycznej. W rezultacie o klienta trzeba nieustannie walczyć, bo może on bez dużego trudu i małym nakładem czasu zmieniać dystrybutorów energii. Aby wygrać, trzeba nie tylko wiedzieć o nim więcej, ale także zmienić podejście do procesu sprzedaży – a do tego także są niezbędne wyrafinowane rozwiązania cyfrowe.

– Korzyści z cyfryzacji są osiągane wzdłuż całego łańcucha wartości w energetyce, począwszy od poszukiwania złóż przez wydobycie, wytwarzanie energii, sieci dystrybucyjne po sprzedaż. W każdym z tych elementów znaleźlibyśmy co najmniej po kilka obszarów, które konsumują dobrodziejstwa nowoczesnych technologii. Może to być wykorzystanie sztucznej inteligencji w poszukiwaniu złóż, ich modelowanie, analiza danych pochodzących z infrastruktury w sektorze wytwarzania, która służy przewidywaniu i zapobieganiu potencjalnym awariom lub optymalizacji wykorzystania infrastruktury. Cyfryzacja pozwala też na budowanie lepszej wiedzy na temat klientów, ich segmentację i profilowanie oraz na lepszą komunikację z nimi – podkreśla Konrad Napieralski, Director of Industry Solutions, Power & Utilities, Microsoft CEE. – Mieliśmy okazję realizować ostatnio projekt z firmą energetyczną Elektroprivreda Srbije, która bazując na gromadzonych przez lata danych, często niezdigitalizowanych, była w stanie, przy udziale nowych technologii, zoptymalizować swój proces prognozowania. Obniżyła wskaźnik błędu w prognozowaniu do 1,7 proc. w skali roku. To automatycznie przełożyło się na korzyści biznesowe – dodaje.

Klarowny widok na zdrowie

Chyba trudno o bardziej doświadczony przez wydarzenia tego roku sektor niż zdrowie. – Jesteśmy świadkami jednego z najciekawszych okresów transformacji służby zdrowia. W tym procesie pojawia się wiele pytań. Jak zapewnić najlepszą indywidualną opiekę? Jak zarządzać ogromnymi ilościami danych medycznych w bezpieczny sposób? Jak umożliwić szybsze diagnozy, uzyskiwać trafniejsze wnioski? Pracownicy sektora zdrowia coraz częściej zwracają się w stronę technologii, która jest w stanie wspomóc ich codzienne wysiłki – przekonuje Ruthy Kaidar, Director Health Industry Sector, CEE, Microsoft. – Rozwiązania cyfrowe są dostępne niemal natychmiast i na tyle elastyczne, że można je profilować w zależności od bieżących potrzeb organizacji czy placówki ochrony zdrowia. W maju stworzyliśmy chmurę dedykowaną specjalnie dla sektora medycznego. To gotowe rozwiązania dla jednostek opieki zdrowotnej, szpitali, które pozwalają im bardzo szybko przejść transformację cyfrową – dodaje Ruthy Kaidar, zapewniając jednocześnie, że u podstaw oferowanych rozwiązań leżą duże wysiłki poświęcone na zagwarantowanie bezpieczeństwa danych. Są one wyjątkowo wrażliwe i, jak się okazuje, niedostatecznie chronione w ramach dotychczasowych systemów. Według badań Microsoft co roku w sektorze opieki zdrowotnej generowane są 4 mld gigabajtów danych. Ta liczba podwaja się co dwa lata. Firma podaje też, że rocznie wycieka z systemów zdrowia około 6,2 mld gigabajtów danych. – Bezpieczeństwo platformy to podstawa – mówi zdecydowanie Ruthy Kaidar. Bez owoców transformacji cyfrowej nie mielibyśmy dostępu do usług zdrowotnych, z których zaczęliśmy w ostatnich miesiącach korzystać na masową skalę.

Fundacja Wygrajmy Zdrowie, wspólnie z Microsoft, stworzyły koalicję na rzecz telemedycyny oraz rozwoju najlepszych praktyk i standardów bezpieczeństwa w zakresie leczenia na odległość z wykorzystaniem nowych technologii. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 24 września podczas konferencji Impact CEE 2020 w Warszawie. – Okres pandemii udowodnił, że telemedycyna może być rozwiązaniem bolączek służby zdrowia i już dzisiaj realnie odciążać lekarzy i zabezpieczać pacjentów, którzy oczekują odpowiedniej diagnozy i opieki. Zależy nam, by zarówno lekarze, jak i pacjenci zaufali technologii. Będzie to możliwe wówczas, gdy będą oni mieli poczucie całkowitego bezpieczeństwa w pracy z cyfrowymi aplikacjami oraz przekonanie o ochronie prywatności, zarówno podczas internetowej konsultacji, jak i przy udostępnianiu dokumentacji medycznej – mówi Tomasz Jaworski, dyrektor ds. sektora zdrowia w polskim oddziale Microsoft.

Branże zapisane w bitach

Procesy wdrażania zaawansowanych technologii cyfrowych, które rozpoczęły się na szeroką skalę kilka lat temu, przyspieszyły wyraźnie wraz z wyzwaniami tego roku. Dzisiaj każda organizacja nie tylko może być technologiczna, ale powinna się jak najszybciej taka stać. Trudno o inną drogę. To dzięki danym i ich przetwarzaniu można tworzyć nowe oferty, lepiej dostosować się do potrzeb i odpowiadać na oczekiwania rynku. Trzeba też pamiętać, że na horyzoncie pojawiają się już wyraźne sygnały kolejnej wielkiej zmiany.

– To rozwiązania kwantowe, nad którymi pracują giganci technologiczni – wskazuje Paweł Jakubik. Jednak bez odrobienia cyfrowej lekcji w chmurze teraz, nie będziemy gotowi na zrobienie następnego kroku w stronę możliwości wyłaniających się na horyzoncie.

Materiał powstał we współpracy z Microsoft

Biznes
„Rzeczpospolita” o perspektywach dla Polski i świata w 2025 roku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Czy Polacy przestają przejmować się klimatem?
Biznes
Zygmunt Solorz wydał oświadczenie. Zgaduje, dlaczego jego dzieci mogą być nerwowe
Biznes
Znamy najlepszych marketerów 2024! Lista laureatów konkursu Dyrektor Marketingu Roku 2024!
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Biznes
Złote Spinacze 2024 rozdane! Kto dostał nagrody?