Wartości transakcji nie podano do publicznej wiadomości, ale w ostatnim roku spółki telekomunikacyjne wyceniane są mniej więcej na poziomie swoich rocznych przychodów. Oznacza to, że fundusze Columbia Capital, M/C Venture Partners oraz Innova Capital zapłaciły prawdopodobnie około 400-450 mln euro za całą grupę GTS CE.

Właściciel grupy, rosyjski fundusz GML, ogłosił chęć sprzedaży telekomunikacyjnych aktywów jeszcze na wiosnę tego roku. Fundusz jest pozostałością po grupie kapitałowej koncernu naftowego Jukos, który w 2002 r. przejął GTS. Składają się na nią duże alternatywne telekomy w krajach Europy Środkowej i Centralnej.

Jej historia sięga lat 80-tych i działalności znanego finansisty George'a Sorosa. GTS zmieniał w tym czasie wielokrotnie właścicieli, kupował inne spółki, aby ostatecznie wejść do grupy Jukosu za okazyjną cenę 36,5 mln euro (na dnie giełdowej bessy). Obecnie centrala firmy znajduje się w Budapeszcie i kierują nią Węgrzy, chociaż polska spółka przynosi około 25 proc. wpływów całej grupy.

Polski GTS Energis jest wyspecjalizowany w dostarczaniu usług dla innych telekomów oraz dla dużych i średnich firm. Od około 1,5 roku, dzięki współpracy z Telekomunikacją Polską, firma rozwija usługi również dla małych firm i klientów indywidualnych.

Współpracujące ze sobą fundusze Columbia Capital i M/C Venture Partners specjalizują się w inwestycjach w firmy medialne i telekomunikacyjne. Innova Capital jest inwestorem bardziej uniwersalnym. W Polsce dysponuje udziałami m.in. w grupie handlowej Empik, dystrybutorze usług GSM Plus - Liberty, czy pośredniku finansowym Expanderze. Od 2005 Innova Capital posiada również udziały w GTS Energis.