– Nasze hasło to: „Ciepło dla wszystkich” – mówi prezes ECO SA Wiesław Chmielowicz. – A to oznacza, że dostarczamy nasze produkty – ciepło i energię elektryczną, przewidując i dostosowując się do oczekiwań naszych obecnych i przyszłych klientów. Stosowane przez nas technologie są jednocześnie nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne. W równym stopniu troszczymy się o naszych klientów i pracowników, co o środowisko naturalne. Ekologia to jeden z priorytetów naszej działalności i źródło wielu sukcesów.
Plany racjonalnego wykorzystywania energii i poprawy stanu środowiska w regionie firma wprowadziła na początku lat 90., wraz z „Programem kompleksowej modernizacji systemów ciepłowniczych miast Opolszczyzny”. Głównym założeniem tej strategii była likwidacja mało wydajnych i niesprawnych już kotłowni węglowych oraz sukcesywne zastępowanie ich zautomatyzowanymi węzłami cieplnymi. Program zakładał także modernizację kotłowni – przestarzałe urządzenia węglowe miały zastąpić te opalane gazem ziemnym lub olejem opałowym. Tam, gdzie ze względu na niższe koszty eksploatacji decydowano się nadal na kotłownie węglowe, wprowadzano nowoczesne kotły, znacznie bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska. W miastach o rozbudowanych systemach ciepłowniczych ECO SA stworzyła system monitoringu umożliwiający zdalne sterowanie pracą węzłów cieplnych.
Efekty tak szeroko zakrojonych prac były szybko widoczne. Zmniejszenie zużycia paliwa spowodowało redukcję emisji pyłu o około 2,7 tys. ton; dwutlenku siarki – o 1,5 tys. ton; tlenku węgla – o 4,2 tys. ton i dwutlenku węgla – o 200 tys. ton. Poziom zanieczyszczeń w regionie – a zwłaszcza w centrach miast – zmniejszył się więc radykalnie. – Te sukcesy spowodowały, że teraz upowszechniamy nasz program poza granicami regionu – mówi prezes Chmielowicz.
ECO SA świadczy dziś usługi w siedmiu województwach, ma przeszło 250 tys. odbiorców. Wszędzie tam, gdzie przejmuje nadzór nad systemami ciepłowniczymi, prowadzi sukcesywną modernizację zużytych, nieefektywnych urządzeń i wprowadza nowoczesne technologie produkcji energii – także po to, by zakłady spółki spełniały wszelkie normy ekologiczne.
Służyć temu ma też zintegrowany system zarządzania jakością i środowiskiem (norma ISO14:000). Firma stale nadzoruje więc jakość i ciągle malejące zużycie paliw oraz emisję zanieczyszczeń środowiska. W jej zakładach wykonywane są regularne pomiary emisji substancji i energii wprowadzanych do środowiska, stosuje się też proekologiczne technologie. – Oddziaływanie na środowisko jest, obok zagadnień technicznych i ekonomicznych, najważniejszym kierunkiem rozwoju ECO – przekonuje Wiesław Chmielowicz.