Walka o przyciągnięcie inwestycji, która może pozytywnie wpłynąć na rozwój gminy i pomóc w walce z bezrobociem, dobrze wpływa na jakość terenów inwestycyjnych oferowanych przez samorządy. Lokalne władze coraz częściej rozumieją, że bez przygotowania odpowiedniej infrastruktury, ściągnięcie inwestora jest niezmiernie trudne.
Do tej pory brakowało na to pieniędzy. Teraz z pomocą przychodzą fundusze europejskie, które można przeznaczyć na taki cel. Za unijne pieniądze można m.in. uzbroić działkę w prąd, kanalizację, gaz czy doprowadzić do niej drogę dojazdową.
Kolejną zachętą stosowaną przez gminy jest zwolnienie inwestorów z lokalnych opłat i podatków. Samorządowcy oferują też firmom pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z procesem inwestycyjnym.W bazie Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Marszałkowskim województwa zachodniopomorskiego znajduje się ponad 250 ofert dla przedsiębiorców szukających lokalizacji dla swojej działalności produkcyjnej, usługowej, w rolnictwie czy gospodarce żywnościowej. Wybór jest więc duży. Część z nich to małe, kilkuhektarowe działki, inne mają nawet po kilkaset hektarów. Dostępne są zarówno niezagospodarowane tereny typu greenfield, jak i dobrze uzbrojone, zaadaptowane byłe tereny przemysłowe (tzw. brownfield).
Ale i tak najlepszymi miejscami do inwestowania w województwie zachodniopomorskim są parki przemysłowe, zwłaszcza te, których tereny należą do specjalnych stref ekonomicznych.
Tak jest np. w Goleniowskim Parku Przemysłowym. Z ponad 300 ha dostępnych tu terenów, ponad 10 proc. jest zarządzane przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. W Parku działa już ok. 25 firm, m.in. z sektora spożywczego, zajmujących się obróbką skóry czy produkcją dywanów.Podobnie jest w Polickim Parku Przemysłowym. Tu również niewielka część terenów objętych jest statusem strefy ekonomicznej. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego sięgające od 40 do 60 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Pozostali inwestorzy do końca tego roku płacą mniejszy podatek od nieruchomości. Ulgi sięgają 80 proc. stawki obowiązującej w gminie. Łącznie w Policach do zagospodarowania jest 165 ha.