Informację o porozumieniu spółki z konsorcjum banków podał magazyn „Project Finance”. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, firma może podpisać umowę kredytową jeszcze w tym miesiącu. Szefowie Lotosu odmówili wczoraj komentarza w tej sprawie.
Zgodę na obciążenie majątku wydali akcjonariusze na walnym zgromadzeniu w lutym tego roku. Decydujący głos w tej sprawie należał do Skarbu Państwa.
Według „Project Finance” w konsorcjum uczestniczy 17 banków. Czternaście z nich (Caja Madrid, BNP Paribas, BBVA, Pekao SA, Fortis, DNB Nordbank, PKO BP, Societe Generale, RBS, ING, Nordsea, KBC, BTMU, Calyon) pożycza polskiej firmie po 100 mln dolarów. Natomiast pozostałe 3 – BZ WBK, Rabobank i SMBC – po 70 mln euro. Okres spłaty rozłożono na 12 lat, a zabezpieczeniem będzie majątek Lotosu.
5,4 mld zł kosztować będzie Program Rozwoju Lotosu, którego realizacja potrwa do 2010 roku
Lotos, który jest drugim po Orlenie producentem paliwa w kraju, potrzebuje pieniędzy na kosztowny program rozwoju. Dzięki niemu główna rafineria grupy – w Gdańsku zwiększy przerób ropy z 6 do 10 mln ton rocznie. Po zakończeniu programu w 2010 r. Lotos będzie wytwarzał o 200 proc. więcej oleju napędowego niż obecnie.