W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku na świecie zawarto prawie 16 tys. transakcji fuzji i przejęć, których łączna wartość sięgnęła 1421,3 mld dol. To znacznie mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku, kiedy przeprowadzono prawie 20 tys. transakcji za 2161,3 mld dol. Główną przyczyną takiej sytuacji jest kryzys finansowy, jaki rozpoczął się w ubiegłym roku. Wtedy też rozpoczęła się spadkowa tendencja na rynku fuzji.

Z najnowszego raportu KPMG Global M&A Predictor wynika, że ta tendencja utrzyma się również w kolejnych miesiącach. Do końca roku spadnie zarówno wartość, jak i ilość transakcji. Pogorszeniu ulegną też bilanse spółek.

Najnowsza edycja prognostycznego indeksu Predictor obejmującego 1000 wiodących spółek na świecie i ich szacunkowe wskaźniki długu netto do EBITDA (zysku przed oprocentowaniem, opodatkowaniem, deprecjacją i amortyzacją) oraz prognostyczne wartości P/E (cena do zysku) wskazuje największy notowany dotąd spadek globalnych wskaźników prognostycznych. Spadek w zakresie wyceny przedsiębiorstw (P/E) jest odbiciem malejącego apetytu na transakcje. Niepokojące jest również to, że zdolność do finansowania transakcji długiem może wkrótce zostać zakłócona, co sugeruje zmiana wskaźnika długu netto do EBITDA z poziomu 0,81 do 0,93.

Raport wskazuje, że spadkowa tendencja obejmuje praktycznie wszystkie regiony świata z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej, gdzie nastąpił wzrost wskaźnika prognostycznego P/E o 6,3 procent Najbardziej zmniejszyły się natomiast wskaźniki dla Afryki/Bliskiego Wschodu (o 13,9 procent), następnie dla Europy (o 12,3 procent), regionu Azji i basenu Pacyfiku (o 10,7 procent) i Ameryki Północnej (o 8,7 procent).

Raport Predictor pokazuje też spadek wielkości prognozowanych wskaźników P/E we wszystkich branżach, przy czym najbardziej odczuwalny okazał się on w sektorach takich, jak telekomunikacja i usługi komunalne.