Kompania Węglowa:
Bielszowice
– od nazwy wsi zwanej wcześniej Bielczowice
Bobrek-Centrum
– Bobrek to dzielnica Bytomia; nazwa wzięła się najprawdopodobniej od znajdujących się tam wcześniej siedlisk bobrów
Bolesław Śmiały
Aktualizacja: 25.06.2009 00:55 Publikacja: 25.06.2009 00:55
Bielszowice
– od nazwy wsi zwanej wcześniej Bielczowice
Bobrek-Centrum
– Bobrek to dzielnica Bytomia; nazwa wzięła się najprawdopodobniej od znajdujących się tam wcześniej siedlisk bobrów
Bolesław Śmiały
– nazwana na cześć polskiego króla
Brzeszcze
– od gminy Brzeszcze
Chwałowice
– od nazwy wsi Chwałowice (wywodzącej się od imienia Chwał)
Halemba-Wirek
– Halemba to dzielnica Rudy Śląskiej, która wzięła nazwę od słynnego tam rodu kuźniczego; Wirek to część dawnej kopalni Polska-Wirek.
Jankowice
– od nazwy wsi
Knurów
– od gminy Knurów, której nazwa wywodzi się od nazwiska pierwszego właściciela osady, Knura (Knurowskiego?)
Marcel
– powstała w 1945 r. jako Emma, ale w 1949 r. nadano jej imię Marcel na cześć komunistycznego działacza Józefa Kolorza (pseudonim Marcel)
Piast
– najpierw taka kopalnia istniała w XIX w., ale wchłonęła ją kopalnia Ziemowit (według legendy Ziemowit, książę Polan, był synem Rzepichy i właśnie Piasta), więc zdecydowano, że historyczną nazwę polskiej dynastii przejmie kopalnia Bieruń
Piekary
– od nazwy miasta Piekary Śląskie
Pokój
– założyli ją Niemcy w XIX w., nazywała się Gottessegen (czyli błogosławieństwo boże)
Rydułtowy-Anna
– od miasta Rydułtowy (Annę przyłączono w 2004 r.)
Sośnica-Makoszowy
– Sośnica wzięła nazwę od okolicznych lasów sosnowych w Zabrzu (tak też nazywa się dzielnica), Makoszowy zaś pochodzi od miejscowości Makoszowy (jako samodzielna kopalnia, przed połączeniem z Sośnicą, była kontynuacją kopalni Guido – dziś zabytkowej, udostępnionej do zwiedzania dla turystów)
Szczygłowice
– od nazwy miejscowości pochodzącej od ptaka – szczygła, położonej na terenach, gdzie żyły szczygły; dziś Szczygłowice są dzielnicą Knurowa
Ziemowit
– od księcia Polan z kronik Galla Anonima, który według tych relacji objął władzę po obaleniu Popiela
Murcki-Staszic
– tak dziś nazywa się też dzielnica Katowic, ale geneza nazwy jest ciekawa. Związana jest z legendą, która głosi, iż dawno temu dzieci wyszły do lasu na wypas świń. Zwierzęta, ryjąc w ziemi, znalazły czarne kamienie. Dzieci bawiły się nimi, ale kamienie brudziły („umurckane” to w śląskiej gwarze umorusane). Mama zdenerwowała się i wrzuciła kamienie do pieca. Te zaczęły się palić i dawać ciepło. Okazało się, że to był węgiel. Językoznawcy stwierdzają, że słowo Murcki pochodzi z gwary śląskiej i oznacza ludzi umorusanych, brudnych. Odnosiło się to prawdopodobnie do górników, którzy wracali z pracy brudni, ponieważ kopalnia nie miała własnej łaźni – jak tłumaczył prof. Jan Miodek. Nazwa ruchu Staszic pochodzi od nazwiska oświeceniowego pisarza i publicysty Stanisława Staszica.
Mysłowice-Wesoła
– od miasta i gminy przyłączonych w 1975 r. do Mysłowic; dziś Wesoła to dzielnica Mysłowic
Wieczorek
– nosi imię Józefa Wieczorka, powstańca śląskiego, pracownika tego zakładu
Wujek
– w latach 20. XX w. zmieniono nazwę na polską z niemieckiej Oheim znaczącej dosłownie „wuj”
Borynia-Zofiówka
– nazwa ruchu Borynia pochodzi o nazwy dzielnicy w Jastrzębiu Zdroju, a Zofiófka od nazwy pierwszej lokalizacji – osiedla rolniczego (w 1974 r. przemianowano ją na Manifest Lipcowy, do starej nazwy wraca w 1990 r.)
Budryk
– od 2008 r. kopalnia z Ornontowic wchodzi w skład JSW, jej nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego w historii polskiego doktora górnictwa (1928 r.) Witolda Budryka, prof. AGH i późniejszego jej rektora (zmarł w 1958 r.)
Jas-Mos
– powstała z połączenia zakładów Jastrzębie i Moszczenica (stąd skrót)
Krupiński
– od nazwiska Bolesława Krupińskiego, górniczego specjalisty, profesora AGH i Politechniki Śląskiej
Pniówek
– od nazwy wsi
Janina
– kopalnia w Libiążu, nazwa najprawdopodobniej od imienia legendarnej miejscowej pasterki
Sobieski
– od nazwiska króla Jana III Sobieskiego
Samodzielna kopalnia na terenie gminy Puchaczów, nazwa pochodzi od nazwy wsi, w której się znajduje
Skrót od "śląskiej techniki" (Silesia + technika)
Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Śląska (Silesia), używanej także w innych językach
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Bielszowice
Zmodernizowanych ma być 16 Kasiek, czyli samolotów transportowych C-295M CASA. Remonty są rozłożone na lata 2025-2033 i będą przeprowadzane głównie w zakładach Airbusa na Okęciu.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu. Produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r.
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli działania poprzedniego rządu związane z organizacją importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy z Rosji nie były prawidłowe. Zostały one podjęte z opóźnieniem i bez koordynacji pomiędzy uczestniczącymi w nich podmiotami. NIK skierowało także wnioski do prokuratury.
Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło w tym roku względem poprzedniego o 1,83 proc. do 125,26 TWh licząc od stycznia do września. Jednocześnie udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej był w tym okresie najniższy w historii i wynosił ok. 61 proc. Rekordowy był także wrzesień.
Od ponad roku regiony węglowe z powodzeniem korzystają z unijnych funduszy na rozwój po węglu. Dlaczego polski rząd chce je pozostawić bez pieniędzy po 2027 roku? – pyta ekspertka.
Wraz z nowym ministrem aktywów państwowych pojawiła się szansa na rozwiązanie problemów energetyki węglowej i górnictwa. Potrzebny jest nowy plan uwzględniający realia rynkowe, obowiązujące prawo oraz zapewniający osłony dla górników.
Rządowa delegacja z minister przemysłu Marzeną Czarnecką oraz ministrem aktywów państwowych Borysem Budką wznawia rozmowy z Komisją Europejską. Dotyczą one zgody i notyfikacji pomocy publicznej dla polskiego górnictwa. – To priorytetowe zadanie dla mojego resortu – zapewnia minister Czarnecka. Problemy górnictwa jednak rosną wraz z rosnącymi zapasami surowca przy kopalniach i elektrowniach. Głos zabrały związki zawodowe.
Polska energetyka w niedalekiej przyszłości nie będzie oparta na węglu zarówno z powodów klimatycznych, jak i ekonomicznych. Najtańszy dla niej scenariusz to duży udział odnawialnych źródeł energii – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Bank Gospodarstwa Krajowego rusza oficjalnie w piątek 28 października z ofertą kredytowania zakupu węgla kamiennego przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Barierą jest płynność finansowa spółek.
Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Jednocześnie jednak rząd zapowiada kolejne dodatki dla wykorzystujących inne źródła ciepła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas