Zgodnie z przyjętym harmonogramem 17 sierpnia miał zostać ogłoszony konkurs na wsparcie budowy infrastruktury internetowej do użytkowników końcowych. Od 31 sierpnia lokalni operatorzy mieli zacząć składać wnioski. [wyimek]9,44 mld zł wynoszą dotacje udzielone w programie „Innowacyjna gospodarka”[/wyimek]
Jednak wczoraj na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nie pojawił się żaden komunikat w tej sprawie. – Trudno komentować zachowanie MSWiA. Beneficjenci powinni być informowani o zmianach z wyprzedzeniem – mówi Krzysztof Heller z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
„Rzeczpospolitej” resort wyjaśnił, że ogłoszenie konkursu przesunięto na 31 sierpnia. Nabór aplikacji ruszy w połowie września i zostanie wydłużony do 30 grudnia. Wioletta Paprocka, rzecznik MSWiA, tłumaczy, że to władze samorządów, które przygotowują tzw. mapy Internetu na swoim terenie, poprosiły o dodatkowy czas.
Takie mapy to podstawa podziału dotacji na budowę infrastruktury dostępowej dla użytkowników końcowych. Pokazywać mają tzw. czarne dziury, czyli miejsca, gdzie operatorom nie opłaca się dostarczać Internetu na zasadach rynkowych. Jednak inwentaryzacja sieci nastręcza wiele problemów. W pierwszym etapie konkursu o granty będą mogły się starać firmy tylko z woj. małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.
Konkurs dla operatorów nie jest jedynym, który przełożono w ostatnim czasie. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że o dotacje na projekty badawczo-rozwojowe firmy będą mogły się starać od 1 do 30 listopada (a nie od połowy września do połowy października). – Zmiana wynika z faktu, że aplikacje będzie można składać także w Regionalnych Instytucjach Finansujących, a nie tylko w PARP – mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik PARP.