Irak to trzeci po Arabii Saudyjskiej i Iranie najbardziej zasobny w ropę kraj świata. Wystawił na przetarg koncesje na eksploatację 10 największych swoich złóż.
Zwycięzcami tych publicznych przetargów są firmy z Chin, Rosji, Malezji i angielsko-holenderski koncern Shell. Wielkim przegranym jest francuski Total.
Zainteresowanie było ogromne. Do drugiego etapu weszło 35 koncernów (większość zawiązała konsorcja). Najwięcej jest firm rosyjskich - prywatne Łukoil i Tatnieft oraz państwowe Rosnieft i Gazprom nieft.
Po rozdysponowaniu siedmiu z 10 pól naftowych Irak zniszczony wojnami i 13-letnim embargiem zapewnił sobie wydobycie dodatkowych 4,765 mln bd w najbliższych latach. Teraz wydobywa zaledwie 2,5 mln baryłek dziennie (bd).
Uwzględniając czerwcowy przetarg na trzy złoża, produkcja Iraku wzrośnie za sześć lat do 12 mln bd, co uczyni zeń pierwszego producenta na świecie — oświadczył prasie minister ds. naftowych Husajn Szakristani. — Da to krajowi 200 mld dolarów, a jest jeszcze do rozdysponowania 50 złóż — dodał.