- Mogę potwierdzić, że Philips podpisał ramowe kontrakty z Komisją Europejską na dostawę respiratorów w ramach unijnego porozumienia o zamówieniach — powiedział Reuterowi rzecznik holenderskiego koncernu. Rzecznik Komisji, zapytany o kontrakt z Holendrami potwierdził podpisanie umów z nimi i z innymi firmami, które wygrały przetargi, ale nie chciał podać ich nazw, bo procedury jeszcze nie zakończyły się. Nie chciał też rozmawiać o cenie.

Wcześniej inni producenci podpisali podobne umowy z organem wykonawczym Unii w ramach wspólnego programu zamówień uruchomionego przez Brukselę w marcu w imieniu 25 krajów. W ubiegłym tygodniu komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakides poinformowała na telekonferencji przedstawicieli rządów krajów UE, że został podpisany nowy kontrakt z Philipsem, „który może produkować 125 tys. aparatów tygodniowo".

Na początku kwietnia Philips zawarł podobną umowę ze Stanami na sprzedaż do końca roku 43 tys. szpitalnych respiratorów za 647 mln dolarów. Później Donald Trump powiedział, że jego kraj kupił tyle tych aparatów, że wyśle niektóre do krajów potrzebujących ich bardziej.

Zgodnie z programem Komisja negocjuje z dostawcami ceny i zawiera ramowe umowy, następnie rządy mogą składać zamówienia. Wspólne zakupy respiratorów zaczęto 17 marca, pierwsze umowy podpisano w kwietniu, ale Komisja nie wiedziała jeszcze, czy inne rządy złożyły zamówienia — wyjaśnił jej rzecznik. Pandemia osiągnęła szczyt w większości krajów na początku maja — powiedział w ubiegłym tygodniu szef unijnego urzędu kontroli chorób.

Respiratory okazały się najważniejsze we wspieraniu oddychania chorych na COVID-19, ale wiele szpitali nie miało ich dość, gdy doszło do pandemii w marcu i kwietniu. Mimo starań Unii o skoordynowane działania kraje członkowskie kupowały często na własną rękę respiratory i inne ważne wyposażenie. Niektóre wstrzymały nawet eksport sprzętu medycznego i leków do sąsiadów.