Trybunał Europejski w Luksemburgu położył kres długotrwałej batalii obu rywali o wyłączne prawo do tej marki w Europie. „Anheuser-Busch nie może zarejestrować słowa „Budweiser” jako zastrzeżonej marki piwa we Wspólnocie Europejskiej” — brzmi ostateczny werdykt najwyższej unijnej instancji sądowej.

W 1996 r. Amerykanie wystąpili o rejestrację nazwy tego piwa jako zastrzeżonego znaku towarowego, ale Budejovicki Budvar zaprotestował twierdząc, że używał jej już w Austrii i Niemczech, Włoszech i w krajach Beneluksu.

Unijny Urząd d/. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego odrzucił więc prośbę Anheusera-Buscha. Amerykański browar odwołał się więc do europejskiego sądu powszechnego, który w marcu 2009 r. podtrzymał decyzję unijnego urzędu. Trybunał z Luksemburga zrobił teraz to samo.

Obecny werdykt oznacza, że Amerykanom nie wolno zastrzegać tej nazwy w całej Unii liczącej 27 krajów, mogą natomiast starać się o to w poszczególnych krajach.

Rzecznik Budvaru, który zarejestrował swoją nazwę w 19 krajach Europy, oświadczył, że werdykt oznacza, iż Czesi nie będą mieć już do czynienia z groźbą podważania czy kwestionowania ich praw w innych krajach i nie będzie fali kolejnych procesów. AB InBev mający z kolei prawa do Budweisera albo Buda w 23 z 27 krajów Unii, stwierdził, że obecne orzeczenie nie będzie mieć wpływu na jego biznes.

Wypowiedzi obu rywali świadczą, że nie jest to koniec sądowej walki. Konsumenci będą za to mogli wybierać wersję europejską albo amerykańską tego piwa. Ta wojna handlowa o kontrolę rynku i o wielkie pieniądze przypomina walkę o nazwę rumu Bacardi. W tamtym przypadku wygrała rodzina emigrantów klubnanskcih. Władze w Hawanie musiały ustąpić, Kuba produkuje rum „Havana Club”.

Budweiser pochodzi od niemieckiej nazwy Budweis czeskiego miasta Czeskie Budziejowice. Istniejący tam browar stanowi część tradycji warzenia piwa od XIII wieku.

Anheuser-Buscha założyli z kolei w USA imigranci z Niemiec, w 1876 r. zaczęli produkować własnego „Budweisera”. Ta marka oraz Bud Light są obecnie najbardziej popularnymi piwami na świecie.