Na wniosek posłanki Danuty Pietraszewskiej posłowie zagłosowali nad przyjęciem rozwiązań, na mocy których gminy górnicze będą mogły domagać się od podmiotów górniczych podatku od podziemnych budowli, zwanego potocznie podatkiem od wyrobisk. Dla branży węgla kamiennego skutkuje to obciążeniami 1,5 mld zł rocznie – podaje nettg.pl.
Nowe prawo geologiczne i górnicze miało wprowadzić wielkie zmiany w polskim górnictwie. Nowe uregulowania miały mieć zasadniczy wpływ na gospodarowanie kopalinami w ciągu najbliższych dziesięcioleci.
Prace nad rządowym projektem Prawa geologicznego i górniczego prowadziło od dłuższego czasu Ministerstwo Środowiska. Wiele proponowanych zapisów uznano za kontrowersyjne. Sprawą nadania ostatecznego kształtu ustawie zajęła się sejmowa podkomisja górnicza. Członkowie trzech komisji zagłosowali dziś za podatkiem od wyrobisk. Ostateczny kształt ustawy zostanie określony podczas drugiego czytania.
To właśnie podatek od wyrobisk był jednym z najgłośniej wskazywanych problemów podczas prac nad ustawą.
Branża węglowa argumentowała, że dotychczasowe przepisy stanowią zbędny balast dla budżetów spółek, a zaoszczędzone na podatku od wyrobisk podziemnych środki można by z powodzeniem przeznaczyć na doinwestowanie kopalń.