Program PolSEFF, finansowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycją w nowe technologie lub urządzenia obniżające zużycie energii oraz do podmiotów wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych. Pula finansowania przeznaczona dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw to 150 milionów euro. Do tego dochodzą dodatkowe środki na doradztwo.
Inwestycję można sfinansować kredytem lub leasingiem, podpisując umowę z jedną z instytucji uczestniczących w programie. Wartość finansowania nie może być wyższa niż milion euro. Korzyści z uczestnictwa w programie są dwojakie. Zyskiem dla firmy jest zmniejszenie zużycia energii, które przekłada się na jej wynik finansowy i wzrost konkurencyjności na rynku. Ten argument powinien zyskiwać na znaczeniu w kolejnych latach, bo ceny energii w Polsce rosną.
Dodatkowo firma, która dokona inwestycji spełniającej kryteria programu, otrzyma premię w wysokości 10 proc. lub 15 proc. wartości kredytu lub leasingu, wypłacaną po zrealizowaniu projektu. Jej dokładna wysokość zależy od typu inwestycji. Podwyższony bonus jest wypłacany w przypadku projektów dotyczących energii odnawialnej, jeżeli generują przynajmniej 4 kWh energii elektrycznej (lub ekwiwalentu) rocznie na każde euro nakładów inwestycyjnych. Pozostali inwestorzy mogą liczyć na 10 proc. premii.
Najprostszą ścieżką, po jakiej może poruszać się przedsiębiorca inwestujący w zwiększenie efektywności energetycznej, jest wybór energooszczędnej technologii z listy rozwiązań, które spełniają standardy zdecydowanie wyższe niż normy rynkowe i zostały wstępnie zaaprobowane przez ekspertów programu (tzw. lista LEME). Katalog tych rozwiązań jest bardzo rozbudowany. Wykaz został podzielony na 11 kategorii. Są to:
W katalogu znajdują się zarówno proste materiały, takie jak płyty izolacyjne ograniczające przenikanie ciepła przez ściany, jak i skomplikowane urządzenia i systemy zarządzania energią.