Ponad trzy czwarte szefów działów informatycznych w Polsce szykuje się do wdrożenia rozwiązań w informatycznej chmurze (cloud computing) lub bacznie przygląda się tej technologii – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu tego roku przez firmę IDC.
– Cloud computing to kierunek rozwoju informatyzacji na całym świecie, więc również w naszym kraju. Coraz więcej firm w Polsce interesuje się tą technologią i przeniesieniem choćby części usług IT do chmury – mówi Jolanta Malak, dyrektor generalny w Symantec Polska, firmie zapewniającej bezpieczeństwo w chmurze.
Potrzebna infrastruktura
Według Marcina Grygielskiego, dyrektora regionalnego na rynek Europy Środkowej i Wschodniej firmy Interactive Intelligence, polski rynek dopiero przygotowuje się do wdrożeń systemów komunikacyjnych w modelu chmury. Jesteśmy na etapie budowy infrastruktury chmurowej: powstają centra przetwarzania danych, dostawcy reorganizują działy wsparcia i administracji.
– Liczba firm zainteresowanych rozwojem tej technologii jest proporcjonalna do poziomu świadomości, że cloud computing to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędności – twierdzi Paweł Regiec, dyrektor sprzedaży iComarch24. – Polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają te zalety i dzięki temu tylko w zakresie backupu online Comarch obsługuje już 7000 klientów.
Z jednej strony lgną do cloud computingu te firmy, które kryzys zmusił do poszukiwania oszczędności. Z drugiej – do takich rozwiązań pcha przedsiębiorców rozwój sieci bezprzewodowych i konieczność przechowywania coraz większej ilości danych. Zdaniem Artura Cyganka, dyrektora generalnego polskiego oddziału Citrix Systems (firmy specjalizującej się w tworzeniu na bazie chmury wirtualnych centrów danych dla informatyki), ogromny potencjał rozwoju cloud computingu stanowi rosnąca liczba urządzeń mobilnych, a więc tabletów i telefonów wymieniających ze sobą informacje i dane z dowolnego miejsca. Z tych przyczyn wartość wydatków na chmurę na świecie według IDC będzie rosnąć o 27 proc. rocznie. W 2014 roku ma wynieść 55,5 mld dol.