W ubiegłym roku w kopalniach największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej - zainstalowano sześć systemów Telesto, ograniczających zapylenie za pomocą mgły wodnej. System pod nazwą Lanca wodna działa m.in. w kopalniach Halemba-Wirek i Jankowice. - To jedno z rozwiązań poprawiających warunki pracy oraz bezpieczeństwo. Stałe poszukiwanie i wdrażanie takich rozwiązań należy do naszych priorytetów - powiedział rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej. Spodziewane efekty takiego wdrożenia - oprócz poprawy warunków pracy - to także niższe koszty utrzymania maszyn w wyniku mniejszej częstotliwości remontów.

Dla górników najważniejsze jest jednak zmniejszenie ryzyka pylicy płuc. Specjaliści wyliczyli, że statystycznie górnicy trzynaście razy częściej zapadają na choroby zawodowe niż pracownicy innych gałęzi gospodarki. Najczęściej dotyka ich właśnie pylica, którą co roku wykrywa się u ponad 500 osób. Z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że to prawie 82 proc. wszystkich chorób zawodowych w górnictwie. Nadzór górniczy zapowiedział działania, które mają poprawić tę sytuację. Źródłem zapylenia powietrza w kopalniach są przede wszystkim kombajny ścianowe i kruszarki, a także przenośniki urobku, zwłaszcza w miejscach jego przesypywania. Przy wielu ścianach wydobywczych często już przy wlocie świeżego powietrza zapylenie przekracza normy - często bowiem tymi samymi wyrobiskami transportowany jest urobek. Górnicy powinni co prawda pracować w specjalnych maskach, ale nie zawsze jest to możliwe, ale też nie zawsze wystarcza. Są też specjalne odpylacze, ale i one nie są w stanie wyeliminować całkowicie pyłu.

- Zasada działania naszego systemu ograniczania pylenia polega na wychwytywaniu przez cząsteczki wody drobin pyłu i łączeniu ich w większe aglomeraty, tym samym zmniejszając ich lotność, a co za tym idzie - pylenie. Głównym elementem systemu są głowice mgłowe, dobierane w zależności od występujących w danej sytuacji problemów z zapyleniem - wyjaśnił członek zarządu  Telesto, Adam Borawski. Głowice zasilane są jedynie wodą. Generują mgłę o średnicy kropli od kilku do kilkudziesięciu mikronów. Umożliwia ona skuteczne wyłapywanie nawet bardzo drobnych pyłów. Odpowiednio zaprojektowany system pozwala ograniczyć pylenie do 90 proc.