Eksperyment przeprowadzono w oparciu o urządzenia firmy Cisco WDM i funkcjonalność „alien wavelength" polegającą na przesyłaniu fali świetlnej, czyli obcego sygnału, przez istniejącą infrastrukturę systemu optycznego.  Głównym celem testu było sprawdzenie wykonalności transmisji danych z przepustowością 100 Gb/s przez systemy DWDM starszego typu, zaprojektowane z myślą o przesyłaniu danych z szybkością maksymalnie 10 Gb/s.

Technologie DWDM (Dense Wavelength-Division Multiplexing ? zwielokrotnienie z gęstym podziałem falowym) i ROADM (Reconfigurable Optical Add-Drop Multiplexer ? konfigurowalny multiplekser optyczny typu add-drop) są wykorzystywane przez TP i innych operatorów w celu zwiększenia pojemności infrastruktury optycznej. Eksperyment przeprowadzony wspólnie przez TP i Cisco dowiódł, że systemy DWDM starszego typu mogą być wykorzystywane do transmisji danych z przepustowością 100 Gb/s w technologii IPoDWDM (oparta na routerach transmisja IP zintegrowana z technologią DWDM). Rozwiązanie takie zapewnia dodatkowe wsparcie umożliwiające zaspokojenie coraz większego popytu na przepustowość.

Testy przeprowadzono na dystansie 660 km w pętli Warszawa-Kraków-Katowice, a następnie na dystansie ponad 1000 km w pętli Warszawa-Bydgoszcz-Poznań-Wrocław-Katowice. Były to pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych w Europie, testy technologii transmisji z przepustowością 100 Gb/s na tak dużych dystansach. Dzięki wdrożeniu technologii IPoDWDM nastąpiło dziesięciokrotne zwiększenie pojemności kanałów optycznych w porównaniu z wydajnością oferowaną przez systemy DWDM.

Testy umożliwiły weryfikację możliwości wykorzystania przez Cisco technologii „alien wavelength" zapewniającej przepustowość 100 Gb/s w ramach istniejącej infrastruktury sieciowej DWDM o przepustowości 2,5 Gb/s/10 Gb/s. Testy pozwoliły także firmie Cisco sprawdzić spójność modulacji CP?DQPSK w działaniu poprzez mierzenie wydajności i stabilności łączy optycznych oraz wpływu badanej technologii na istniejącą infrastrukturę sieciową.